10 ingrediencí, které mohou nahradit mouku v pečivu

10 ingrediencí, které mohou nahradit mouku v pečivu

Nahraďte mouku v pečivu 10 ingrediencemi

Máte nesnášenlivost lepku nebo hledáte výživnější (a chutnější) alternativy bílé mouky do dezertů a teplých jídel? Pak se podívejte na tento seznam 10 ingrediencí, které mohou částečně nebo úplně nahradit klasickou pšeničnou mouku. Škrob, ovesné otruby, kaše z cizrny a další.

1. Škrob

První náhražkou, kterou znají všechny hospodyňky, je škrob (kukuřičný nebo bramborový). Přestože 100 g škrobu obsahuje přibližně stejný počet kalorií jako 100 g bílé mouky, jeho hlavní výhodou je, že ho můžete zkonzumovat méně. Dvě lžíce bílé mouky se tedy rovnají jedné lžíci škrobu. Chcete například upéct dort. Poté nahraďte 1/4 nebo dokonce 1/3 požadovaného množství mouky v receptu škrobem. Použijte tento tip pro všechna jídla: pečivo, sušenky a dokonce i přílohy. Pokud si hlídáte váhu, vězte, že škroby (na rozdíl od bílé mouky) pomáhají snižovat hlad a zlepšují činnost střev.

2. Luštěniny

V neslazených a dokonce sladkých receptech může mouku nahradit vařená cizrna, fazole nebo čočka. Například u dortů nebo dortů je konečný výsledek nadýchanější a vydatnější. Dužina avokáda je také dobrou náhradou mouky. Existuje mnoho receptů na čokoládové sušenky bez mouky s avokádem.

3. Bramborová kaše

Bramborová kaše nebo nastrouhané brambory mohou být také dobrou náhradou mouky ve vašich receptech. Obsahují také škrob, který působením vlhka a tepla bobtná. Pokud se rozhodnete udělat tento neobvyklý twist, buďte opatrní a před přidáním ostatních ingrediencí počkejte, až bramborová kaše vychladne.

4. Ořechová mouka

Chcete-li nahradit mouku a přidat více chuti do vašich sladkých receptů, můžete použít ořechovou mouku. Vyrábí se z vyloupaných ořechů (mandle, lískové ořechy, vlašské ořechy) rozemletých na jemný prášek. Přestože má vysoký obsah kalorií (např. má 602 kalorií na 100 g), je zdravější a výživnější, protože je bohatý na antioxidanty, stopové prvky, vitamíny a polynenasycené mastné kyseliny. Při vaření jednoduše vyměňte poloviční množství mouky za stejné množství ořechové mouky.

5. Quinoa, pohanka nebo jáhly

Quinoa, pohanka a jáhly jsou bohaté na živiny: vlákninu, minerální soli a esenciální aminokyseliny, proto jsou nezbytností pro zdravou výživu. Bílou mouku můžete nahradit také v muffinech, sušenkách, palačinkách a koláčích. Nahraďte potřebné množství mouky stejným množstvím mleté nebo uvařené, pohankové nebo jáhelné a kromě benefitů získáte pokrm s jemnou chutí.

6. Ovesné nebo pšeničné otruby

Ovesné a pšeničné otruby, které jsou velmi oblíbené jako prostředek na hubnutí, lze použít i jako náhradu mouky při vaření. Otruby jsou vnější skořápka ovesných a pšeničných zrn, takže jsou pevnější, ale méně kalorické. Ovesné nebo pšeničné otruby mají také vysoký obsah rozpustné vlákniny a pektinu, které usnadňují pohyb vašeho střeva. Pokud se snažíte zhubnout nebo jen pečovat o svou postavu, nahraďte mouku stejným množstvím ovesných nebo pšeničných otrub.

7. Krupicová kaše

Krupicová kaše je další oblíbenou alternativou, která může v mnoha receptech nahradit mouku. Před vařením jednoduše nechte krupici nabobtnat (zalijte mlékem nebo vodou), přičemž v receptu nahraďte stejné množství bílé mouky.

8. Sušenky

Sušenky můžete nakrájet nadrobno a začlenit do neslazených nebo sladkých receptů, čímž získají více chuti. Máte chuť na lahodný nebo sladký muffin? K tomu použijte jemně mleté sušenky, které zcela nahrazují požadované množství mouky. A protože sušenky již obsahují máslo a cukr, můžete ušetřit i na těchto ingrediencích.

9. Ovesné vločky

Mleté ovesné vločky mohou úspěšně nahradit i mouku. Mají více kalorií než otruby, ale jsou mnohem zajímavější z hlediska výživy a zdraví. Neplatí pro ně žádná kulinářská omezení, proto jimi zcela nahraďte mouku v neslazených nebo sladkých kulinářských pokrmech.

10. Obilná mouka

Obilná mouka je poslední (ne však nejlevnější) alternativou, kterou lze nahradit bílou moukou. Kaštanová, kokosová, rýžová, pohanková, cizrnová mouka a mnohé další mají vysoký obsah vlákniny a některé jsou dokonce bezlepkové. Pokud je začleníte do svých receptů, budete mít chutné, výživné a energetičtější jídlo. Při pečení si všimněte, že kukuřičná mouka je hutnější. Doporučené množství bílé mouky tedy snižte na polovinu, aby nedošlo k přepečení koláče nebo naopak nedopečení.