10 potravin s vysokým obsahem vitamínu E

10 potravin s vysokým obsahem vitaminu E

Vitamin E nás dělá hezčími, chrání před viry a urychluje hojení ran. Vitamin E je silný antioxidant. Posiluje vlasy a nehty, zlepšuje stav pokožky a bojuje proti předčasnému stárnutí. Proto je často označován jako „vitamín krásy“ a používá se v kosmetice proti stárnutí. Tím výhody vitamínu E nekončí. V našem těle působí jako ochranný štít: posiluje imunitu, aktivuje regeneraci tkání, zabraňuje vzniku krevních sraženin, zvyšuje pevnost a pružnost cév. Podporuje také vstřebávání vitamínů A a D. Doporučená denní dávka vitamínu E pro dospělé je 15 mg denně. Těhotné ženy potřebují přibližně stejné množství a během kojení se potřeba vitaminu E zvyšuje na 17-19 mg denně.

Potraviny bohaté na vitamín E

  • Rostlinný olej
  • Mandle
  • Pinové oříšky
  • Brokkolie
  • Mango
  • Slunečnicová semínka
  • Avokádo
  • Arašídové máslo
  • Atlantický losos
  • Paprika

Rostlinný olej

Rostlinný olej je bohatý na vitamín E. Obzvláště bohatý je na něj olej z pšeničných klíčků: jedna polévková lžíce poskytuje 135 % denní dávka vitamínu E. Výše Kromě toho snižuje hladinu cholesterolu, normalizuje metabolismus a posiluje nervový systém.

Mandle

Mandle lze jíst samotné nebo je přidávat do různých pokrmů. Příděly živočišných potravin lze nahradit rostlinnými, jako je mandlové mléko, mandlový olej nebo mandlová mouka. 100 g mandlí obsahuje 26 mg vitamínu E. Jsou také cenným zdrojem omega-3, bílkovin, vápníku a vlákniny. Mastné kyseliny v mandlích navíc usnadňují rychlé a snadné vstřebávání vitamínu E. Odborníci na výživu doporučují jíst jádra mandlí s hnědou kůrou. Má nejvyšší koncentraci antioxidačních flavonoidů.

Pine oříšky

Stejně jako mandle jsou piniové oříšky vynikajícím zdrojem vitamínu E. Hrst obsahuje 2,7 mg vitamínu E, což pokryje 18 % denní potřeby. Piniové oříšky jsou také bohaté na hořčík a fosfor, které posilují kosti, zrychlují energetický metabolismus a zlepšují výkonnost. Piniové oříšky jsou také bohaté na vitamín A. Je rozpustný v tucích, a proto se dobře kombinuje s vitamínem E. Ale nepřehánějte to, protože piniové oříšky obsahují hodně kalorií. Piniové oříšky chutnají k těstovinám a kastrolům i do salátů.

Brokkoli

Brokolice je považována za jeden z nejlepších přírodních detoxikátorů. Odstraňuje z těla toxiny, přebytečný cukr, cholesterol a karcinogenní látky. Brokolice je také bohatá na vitamín E a jeho 100 g pokryje 10 procent denního příjmu vitamínu E. Brokolice se dá jíst i syrová, ale ještě zdravější je po šetrné tepelné úpravě. Brokolice by se neměla vařit déle než 5-10 minut, aby se v těle zvýšil obsah vitamínů.

Mango

Ne všechny druhy ovoce jsou bohaté na vitamín E, ale mango ano. Půlka ovoce obsahuje 1,5 mg vitamínu E. To je 10 procent denního množství. Šťavnaté, chutné tropické ovoce najdete téměř v každém supermarketu. Při nákupu manga věnujte pozornost stavu pokožky. Slupka manga nesmí být poškozena.

Slunečnicová semínka

Pouhých 43 g slunečnicových semínek kompenzuje denní nedostatek vitamínu E. Přestože slunečnicová semínka neobsahují žádný škodlivý cholesterol, obsahují téměř 80 % tuku a jsou velmi výživná. Abyste z nich vytěžili maximum, doporučují odborníci na výživu konzumovat syrová neloupaná semínka. Bez slupky se hůř skladují, pražením se ztrácí vitamíny a stávají se zdrojem „prázdných“ kalorií.

Avokádo

Jednoduše přidejte polovinu avokáda do svého jídla, abyste zajistili 14 % denní potřeby vitaminu E a pomohli vás udržet déle sytí. Ovoce lze přidat do salátu, namazat na toasty, udělat omáčku nebo udělat sladký krém. Avokádo chutná skvěle i pokapané citronovou šťávou, solí a špetkou čerstvě mletého černého pepře. Ačkoli má avokádo vysoký obsah tuku, studie ukazují, že jeho přidání do vaší stravy vám může pomoci spálit méně kalorií a podpořit hubnutí.

Arašídové máslo

Arašídové máslo není jen pochoutka, je to vyvážený zdroj energie. Obsahuje 25 procent stravitelných bílkovin a pouze 20 procent sacharidů. To umožňuje konzumovat arašídové máslo na nízkosacharidové dietě. Kromě toho je arašídové máslo bohaté na vitamín E. 100 g arašídového másla pokryje 45 % denní potřeby tohoto vitamínu. Mimochodem, vyrobit si takovou pastu sami je docela jednoduché: za tímto účelem rozemlejte arašídy v mixéru po dobu 10-15 minut. V případě potřeby dochuťte solí, medem nebo hořkou čokoládou.

Atlantický losos

Losos je nabitý „vitamínem mládí“: 200 g steaku pokryje 16 procent denní potřeby vitamínu E. Losos je také jednou z hlavních omega-3 a omega -6 mastných kyselin. Naše tělo si je nedokáže samo syntetizovat. Když nám tyto látky chybí, naše vlasy jsou matné a suché a naše pokožka ztenčuje.

Paprika

I středně velká paprika pokryje 13 procent denní potřeby vitamínu E. Papriky obsahují i denní dávku vzácného vitamínu P, který posiluje cévy. A v obsahu kyseliny askorbové předčí pomeranče a citrony. Přidání papriky do každodenní stravy může obnovit střevní mikroflóru, snížit krevní tlak a posílit imunitu. Při výběru paprik byste se měli pozorně dívat na slupku ovoce. Čím méně skvrn a promáčklin má, tím lépe jsou vitamíny zachovány.

< h2 class="stk-block-heading__text">Nejlepší způsob konzumace vitaminu E

Potřebné denní dávky vitaminu E lze dosáhnout bez speciálních doplňků. Vzhledem k tomu, že téměř všechny potraviny obsahují určité množství vitamínu E, je riziko nedostatku vitamínu E nulové. Přírodní vitamín E je mnohem účinnější než jeho syntetický protějšek. Vitamin E patří do skupiny látek rozpustných v tucích. Chcete-li urychlit a zlepšit vstřebávání, zkuste kombinovat nízkotučné zdroje vitamínu E, jako je brokolice nebo paprika, s rostlinnými tuky. Do salátu postačí přidat lžíci oleje. Lidé s nedostatkem vitamínu E mohou být postiženi, pokud je jejich vstřebávání tuků narušeno. K tomu může dojít při cystické fibróze a onemocnění jater. V tomto případě se doporučuje suplementace jako prevence nedostatku, ale pouze po konzultaci s lékařem. Dlouhodobý nedostatek vitaminu E může vést ke svalové slabosti, zhoršené koordinaci, rozmazanému vidění a celkové malátnosti. Podle odborníků na výživu se vitamín E ještě lépe vstřebává v kombinaci s dalším antioxidantem, vitamínem C.

< h2 class="stk-block-heading__text">Vitamín E je nezbytný a důležitý

Podílí se na mnoha procesech v lidském těle. Dlouhodobé užívání ve vysokých dávkách však může vést k hypervitaminóze. Nadbytek je provázen bolestmi hlavy, závratěmi, zvýšenou únavou, bolestmi břicha a rozmazaným viděním. V těhotenství se vitamin E, stejně jako ostatní léky, užívá pouze na doporučení lékaře. Vitamin E se ničí slunečním zářením, proto by se potraviny měly skladovat na místě, kam světlo nepronikne. Vitamín E je ze všech vitamínů nejméně citlivý na tepelnou úpravu. Je však vhodné zkrátit dobu vaření a použít šetrné způsoby vaření. Například vařením v páře, pečením v troubě nebo dušením. Nejvíce vitamínu E obsahují oleje lisované za studena, proto je vhodné je přidávat do salátu. Díky svým vlastnostem je vitamin E široce používán v kosmetice. Je obsažen v různých kosmetických přípravcích: séra, oleje, krémy, emulze, balzámy. Vitamin E je povinnou součástí přípravků na ošetření citlivé a podrážděné pokožky, šamponů a masek na vlasy, léčivých laků na nehty. Ne nadarmo se mu říká „vitamín mládí“: vitamín E se používá v kosmetických řadách proti stárnutí a také v přípravcích pro prevenci a korekci kožních změn souvisejících s věkem. Vitamin E činí pokožku pružnou, zvyšuje její elasticitu a turgor. Je účinným bojovníkem proti pigmentaci pokožky, a proto se často používá v přípravcích na bělení pokožky. Vitamin E navíc pomáhá obnovit epidermální bariéru – používá se na popáleniny a suchou pokožku. Vitamín je také užitečný: chrání pokožku před poškozením životního prostředí a nachází se v různých ochranných krémech a mrazuvzdorných rtěnkách.