10 způsobů, jak se naučit správně jíst

Bojujte se závislostí na pojídání

Jak můžete bojovat se záchvatovitým přejídáním?

V dnešní době trpí záchvatovitým přejídáním každý druhý člověk. Mnoho postižených se snaží se závislostí bojovat, s více či méně mírným úspěchem. Ve stresující době není pro lidi snadné dbát na zdravé stravování. Musíme si však uvědomit, že naše tělo je dar od Boha. V tomto světě je to chrám naší duše. A způsob, jakým s tímto stvořením zacházíme, určuje, zda můžeme žít dlouhý a kvalitní život, nebo zemřít příliš brzy. Proto zde najdete 10 důležitých metod, které vám pomohou bojovat s chutěmi a vydat se na správnou dietní cestu.

Ne. 1 Úplně vyřaďte „špatná“ jídla.

Pokud jste se rozhodli zbavit se záchvatovitého přejídání, musíte začít od začátku. To znamená, že první věc, kterou musíte udělat, je vyčistit lednici, abyste se zbavili všech nezdravých potravin, aby vás nečekalo žádné pokušení. Protože každá závislost je především psychická slabost.

Stačí tedy otevřít lednici a vyhodit všechny ty „nebezpečné“ potraviny do koše. Patří sem majonézy, hotové omáčky, čokoládový sirup, hotová jídla, mastné hamburgery a dorty všeho druhu. Určitě byste se také měli podívat do svých skříní, protože tam obvykle najdete potraviny, kterým byste se od nynějška měli vyhýbat. . Jde o sladkosti, sušenky, čokoládu, dorty, sušenky, pralinky, ale také džusy a další slazené nápoje.

Ne. 2 Udělejte si nákupní seznam.

Pokud jste se tedy rozhodli bojovat se záchvatovitým přejídáním, měli byste si začít psát nákupní seznam na každý týden, který bude obsahovat pouze „dobrá“ jídla.

Při vytváření seznamu byste již měli vědět, která jídla chcete v nadcházejícím týdnu připravit. Proto si včas zjistěte, které recepty jsou chutné, ale přesto zdravé.

Jinak by se mohlo stát, že z neznalosti budete opět připravovat obvyklá nezdravá jídla. A vždy mějte na paměti svůj plán, ode dneška už ve vašem domě nemusí existovat žádné „špatné“ jídlo.

Ne. 3 Změňte svůj jídelníček.

Jak již bylo zmíněno v bodě 2, od této chvíle je nutné vytvořit zdravý jídelníček. Protože i správná strava může být chutná, pestrá a přitom zdravá. Jídlo je pro většinu lidí druhem duševního potěšení. Pokud tedy na cestě za zdravým stravováním nepoužijete chutné nebo nevkusné recepty, pak ve svém projektu rozhodně propadnete. To je přesně důvod, proč byste měli dbát na to, abyste měli dostatek rozmanitosti a k vaření používali pouze čerstvé a chutné potraviny. S pomocí googlu a trochy času si můžete vytvořit velmi zajímavé menu a přiblížit se tak o krok blíže svému cíli.

Ne. 4 Najděte alternativy.

Chcete se zbavit své závislosti? Pak byste si měli dávat pozor, abyste nepropadli reklamě nebo marketingovým strategiím potravinářských společností. Každý den se nám snaží naznačit, kolik radosti a potěšení může jídlo přinést. Princip záchvatovitého přejídání funguje stejně jako závislost na alkoholu nebo drogách, požité látky navozují pocit euforie, uvolňují se hormony zodpovědné za slast a člověk se najednou cítí mnohem lépe. Rozhodně byste se měli tohoto typu závislosti zbavit.

Nicméně, na rozdíl od jiných závislostí, nemusíte se dobrot úplně vzdávat. Stačí najít zdravé alternativy a nahradit jimi ostatní produkty. Potraviny jako ořechy, rozinky, sušené ovoce, fíky, banány, jakýkoli druh ovoce, bobule, melouny, sladká dýně, med, tvarohový koláč, chutné a zdravé kastrolky vám mohou hodně pomoci.

Ne. 5 Najděte si vášeň.

Trávíte často večery u televize? Pak byste to rozhodně měli co nejdříve změnit. Protože zatímco vy děláte pasivní činnost, jako je sledování televize, vaše ruka sahá sama po mastné a nezdravé svačině. Nevědomě se tak vytváří citový vztah k jídlu a buduje se závislost.

Zbavte se toho tím, že si vyberete nový koníček. jak by to mohlo vypadat? Čtení knih můžete vyloučit.

Tanec, fitness, vyšívání, pletení, učení se na hudební nástroj nebo nový jazyk, počítačové kurzy nebo jiné aktivní aktivity, o kterých už nepřemýšlíte, jsou pro to vhodné. jídlo. Pokud ve vás nový koníček probudí vášeň, pak váš vztah k jídlu ustoupí a probudí ve vás radost ze života.

Ne. 6 Buďte aktivní ve svém volném čase.

Pokud se pravidelně scházíte s přáteli, abyste si dali láhev piva a dali si pizzu, z dlouhodobého hlediska to prostě nemůže dopadnout dobře. Rozhodně byste se měli pokusit tohoto zlozvyku zbavit a zorganizovat si volnočasové aktivity jinak. Vyberte si věci, které nezahrnují jídlo. co by to mohlo být? Bruslení, bowling, kulečník, jízda na koni, divadlo, diskotéka, aquapark, bazén, sauna nebo pára, to vše jsou aktivity, které jsou velmi zábavné a nebudete k tomu lákáni. Pokud máte děti, berte je ven častěji. V létě můžete vzít ty nejmenší do parků, prohlédnout si památky, vyrazit do přírody k řekám či jezerům nebo se jen tak projet na kole a koloběžce. V zimě nejsou o nic méně zábavné a aktivní věci. Můžete s nimi bruslit, sáňkovat nebo lyžovat, stavět sněhuláka atd. Všechny tyto věci jsou velmi zábavné a dají vám zapomenout na jídlo, abyste svou závislost postupně odbourali.

Ne. 7 Pijte hodně vody.

Pokud se chcete zbavit svých poruch příjmu potravy, měli byste pít hodně neperlivé vody. A to neznamená džusy, slazené nápoje, sycené vody, čaj nebo kávu. Protože pouze neperlivá voda může přinést rovnováhu a zdraví vašemu tělu, zlepšit vaši pleť, rozzářit vlasy, pomoci trávit přejídání, pomoci vašemu tělu odstranit přebytečná kila a závislost na cukru a dalších potravinách.

Při pití byste měli dodržovat pár jednoduchých pravidel. Každé ráno, když se probudíte, vypijte sklenici neperlivé vody. Mezi pitím a jídlem by mělo být vždy asi 30 minut. Po každém jídle byste měli pít nejdříve po 1 až 1,5 hodině. Mezi jídly byste měli vždy pít tolik vody, kolik můžete. Přestaňte prosím pít půl hodiny před plánovaným jídlem, před spaním by měla být přestávka asi 1 hodinu.

Ne. 8 Odměňujte se hezkými věcmi.

Pokud chcete trvale bojovat se svými poruchami příjmu potravy, neměli byste se v budoucnu nikdy odměňovat jídlem. Pokud jste v životě dosáhli něčeho, za co byste se chtěli odměnit, zamyslete se nad tím, co vám může přinést radost. Mohou to být materiální věci nebo něco jiného.

Mohli byste si například dopřát návštěvu kosmetiky nebo nehtového salonu, užít si masáž, lázeňskou proceduru nebo jednoduchou uklidňující bublinkovou koupel.

Mnoho žen. mají radost z nového spodního prádla, někdo rád chodí do divadla nebo na koncerty, jiný rád chodí do kina. Jak vidíte, existuje mnoho způsobů, jak se odměnit bez jídla.

Ne. 9 Analyzujte, co je příčinou vaší závislosti.

Každá závislost má psychologické kořeny. Často je to známka toho, že dotyčná osoba prochází životní krizí nebo je se svým životem nějakým způsobem nespokojená, což může mít celou řadu důvodů. Abyste si dali život do pořádku, musíte důkladně analyzovat důvody své závislosti. Jen tak na tom budete moci pracovat a osvobodit se od toho.

Ne. 10. Zbavte se stresu.

Každý ví, že závislost na jídle se často vytváří na základě stresu. Konečně, lahodné jídlo nám může dát okamžitý pocit radosti nebo iluzi klidu. Postižení proto často stres jednoduše sežerou a ani si nevšimnou, že se tímto způsobem stávají závislými. Proto se musíte během „rehabilitační fáze“ co nejvíce chránit před stresem.