12 důvodů, proč jíst ryby častěji

12 důvodů, proč jíst ryby častěji

1. Snižuje riziko srdečních onemocnění

Omega-3 mastné kyseliny snižují zánět a chrání před chronickým srdečním onemocněním. Konzumace ryb také snižuje riziko srdečního selhání a onemocnění koronárních tepen.

2. Obsahuje hodně vitaminu D

Vitamín D je důležitý pro vstřebávání vápníku a zdraví kostí. Většina z nás ho nemá dostatek, takže zařazení ryb do jídelníčku je skvělý způsob, jak to vyvážit.

3. Dobré pro váš zrak

Omega-3 mastné kyseliny zlepšují vidění a celkové zdraví očí. Ryby jsou jedním z nejlepších zdrojů těchto zdravých tuků.

4. Pomáhá vám dobře se vyspat

Pokud nemůžete spát nebo se v noci probudíte, zkuste častěji jíst ryby. Vysoký obsah vitamínu D zlepšuje kvalitu vašeho spánku.

5. Pomáhá při revmatoidní artritidě

Revmatoidní artritida je chronický zánět kloubů. Bylo prokázáno, že častá konzumace ryb snižuje příznaky tohoto onemocnění a snižuje bolest.

6. Snižuje hladinu cholesterolu

Výzkum ukázal, že omega-3 mastné kyseliny v rybách pomáhají snižovat hladinu lipoproteinů s nízkou hustotou v krvi. Tento „špatný“ cholesterol je spojován se vznikem aterosklerózy.

7. Snižuje riziko autoimunitních onemocnění

Konzumace tučných ryb pomáhá předcházet autoimunitním onemocněním, jako je diabetes 1. typu. Vitamín D obsažený v rybách má pozitivní vliv na náš imunitní systém a metabolismus sacharidů.

8. Podporuje látkovou výměnu

Omega-3 mastné kyseliny mají pozitivní vliv na metabolismus. Výzkumy prokázaly, že zrychlují metabolismus v klidu a při fyzické aktivitě a také oxidaci tuků.

9. Snižuje krevní tlak

Pokud trpíte vysokým krevním tlakem, měli byste do svého jídelníčku zařadit ryby. Výzkum zjistil, že omega-3 mastné kyseliny obsažené v rybím tuku mohou snižovat krevní tlak.

10. Zlepšuje koncentraci

Vědci zjistili, že 14- až 15leté děti, které jedly více ryb než masa, se dokázaly lépe soustředit a zůstaly déle soustředěné ve srovnání s těmi, kteří jedli méně ryb.

11. Dobré pro játra

Omega-3 mastné kyseliny pomáhají rozkládat triglyceridy a mastné kyseliny v játrech, čímž snižují riziko steatózy (hromadění přebytečného tuku v játrech).

12. Pomáhá sportovcům rychleji se zotavit

Ryby obsahují živiny, které vám pomohou zotavit se z přepracování. Vitamin D a omega-3 mastné kyseliny jsou zvláště dobré pro svaly.