15 potravin, které byste neměli uchovávat v lednici

Potraviny, které by se neměly uchovávat v chladničce

Život bez lednice si v dnešní době umí jen málokdo představit. Jogurt, uzeniny a sýry by se totiž měly optimálně skladovat a vydržet čerstvé co nejdéle. Lidé využívali ke skladování potravin chladné tmavé sklepy. Dnes stačí otevřít dvířka lednice a vše potřebné máme po ruce. Mnoho potravin zůstává déle čerstvé, když jsou uchovávány v chladu. Jsou ale i tací, kteří se v lednici necítí dobře a trpí zimou a tmou.

Chléb

Chléb by měl být vždy uchováván při pokojové teplotě a nikdy v chladničce, protože tam rychle oschne a přilepí se. Pokud vám chleba zbyde nebo jej koupíte předem, můžete ho zmrazit a v případě potřeby jemně rozmrazit.

Rajčata

Rajčata se vyznačují svěží, šťavnatou a aromatickou chutí. Tu však ztrácejí, pokud jsou skladovány příliš chladně. Proces zrání je v chladničce přerušen a ovoce se stává moučnaté a mdlé.

Káva

Káva je jednou z nejoblíbenějších potravin na světě. Mnozí se však mýlí. Káva patří do vzduchotěsné, tmavé a vlhkosti odolné nádoby, která je uchovávána při pokojové teplotě. V lednici káva ztrácí své aroma a vůně jsou přitahovány jinými produkty.

Med

Med je také velmi oblíbený a všestranný. Tekuté zlato se nesmí uchovávat v chladničce. Pokud je teplota příliš nízká, ztrácí sladkou chuť, krystalizuje a ztuhne.

Vejce

Vejce jsou přirozeně dobře chráněna skořápkou, nesnášejí však výkyvy teplot. Bez chlazení vydrží až 20 dní.

Česnek

Česnek je pro mnoho lidí nepostradatelnou součástí kuchyně. Bílá hlíza umí nejen kořenit, ale je i velmi zdravá. Česnek by měl být skladován na chladném a suchém místě, nejlépe svázaný a zavěšený.

Bazalka

Bazalka není odolná proti chladu, a proto by se neměla uchovávat v chladničce. Pokud je teplota příliš nízká, bylinka vadne a ztrácí svou jedinečnou chuť. Bazalka potřebuje vodu, světlo a teplo.

Olivový olej

Olivový olej je zvláště zdravý díky vysokému obsahu nenasycených mastných kyselin. Měl by být skladován v tmavé, vzduchotěsné láhvi při pokojové teplotě. Je-li příliš chladno, olivový olej se rychle zakalí a šupinkuje.

Avokádo

U avokáda rozhoduje o nejlepším způsobu skladování stupeň zralosti. Jakmile jsou zralé, musí být rychle spotřebovány. Velmi měkké nebo již nakrájené avokádo vydrží čerstvé v lednici až 3 dny. Pokud jsou však plody stále tvrdé, měly by být skladovány při pokojové teplotě. Pokud je teplota příliš nízká, proces zrání se přeruší a aroma se nerozvine správně.

Brambory

Pokud jsou brambory uchovávány v lednici, škrob, který obsahují, se změní na cukr a chuť se stane sladkou. Brambory se ideálně skladují v chladném a suchém sklepě.

Cibule

Cibuli, stejně jako brambory, raději skladujte v chladném a suchém suterénu a lze ji tam uchovávat až 6 měsíců.

Kořeněné omáčky

Protože kečup, hořčice, majonéza nebo jiné kořeněné omáčky obsahují přírodní a umělé konzervační látky, nemusí být nutně skladovány v lednici. Chladné, suché a tmavé místo v kuchyňské skříni je naprosto dostačující. Domácí omáčky by se však měly uchovávat v lednici, protože obsahují méně konzervačních látek.

Citrusové plody

Citrusové plody jsou velmi citlivé na skladování. Jsou zvyklé na teplejší klima, a proto by se neměly uchovávat ani doma v lednici. Pokud jsou teploty příliš nízké, plody ztrácejí chuť a aroma.

Okurky

Okurky jsou také citlivé na chlad, a proto by se neměly skladovat při teplotách nižších než 10°C. Okurky se v lednici rychle scvrknou a zabarví.

Čokoláda

je potravina zvláště citlivá na teplotu a nemá ji ráda příliš teplou nebo příliš chladnou. Pokud je teplota příliš vysoká, jednoduše se rozpustí. V lednici dostane nechutný bílý film, protože kakaové máslo ztuhlo. Vlhkost v lednici navíc mění barvu a konzistenci čokolády.