15 tajemství, jak získat vzdušnou nadýchanou sušenku

jak získat vzdušný, nadýchaný piškot

Ne. 1: Teplota surovin

Všechny suroviny na piškot musí mít stejnou teplotu. Čím nižší teplota, tím lépe. Totéž platí pro mísu, ve které se sušenka připravuje.

Ne. 2: Prosejte mouku

Mouku několikrát prosejte přes síto, aby se okysličila a těsto bylo nadýchané.

Ne. 3: Opatrné oddělení vajec

Oddělte bílek od žloutku. Pro dobrý vaječný sníh by neměl být žádný žloutek.

Ne. 4: Bílky ušlehejte na chladném místě

Zatímco budete prosévat mouku, dejte bílky do lednice. Jsou snadněji šlehatelné, když jsou vychlazené.

Ne. 5: Mísa na bílky

Mísa, ve které šleháte bílky, musí být bez tuku. Pro lepší odmaštění povrchu je můžete otřít od mastnoty papírovou utěrkou nebo dodatečně navlhčit octem či citronovou šťávou.

Ne. 6: Pořadí ingrediencí

Aby byla vaše sušenka nadýchaná, rozhodně byste při přípravě měli dbát na pořadí ingrediencí.

Ne. 7: Nemíchejte dlouho

Aby se nadýchaná hmota nesrazila, nesmíte připravenou hmotu míchat příliš dlouho. Váš dort tak nebude vzdušný a nadýchaný.

Ne. 8: Teplota trouby

Trouba musí být předehřátá (180 stupňů). Hotové sušenkové těsto nesmí dlouho stát, proto se ujistěte, že je trouba již vyhřátá, jakmile je těsto hotové.

Ne. 9: Během pečení

Prvních 20-25 minut neotvírejte dvířka trouby, těsto by se slehlo. Plně upečený piškotový dort se srazí, podle toho poznáte, že je váš dort hotový.

Ne. 10: Pracujte opatrně

Hotový dort vyndejte z formy velmi opatrně, jinak ztratí lehkost. Aby se piškot při namáčení sirupem nerozmočil a při krájení se nerozpadl, nechte ho vychladnout. Můžete přikrýt papírovou utěrkou a nechat při pokojové teplotě 8-12 hodin.

Ne. 11: Piškot rychle vychladit

Pokud chcete piškot dále rychle zpracovat, můžete ho nechat 2 hodiny vychladit při pokojové teplotě a poté dát na 2 hodiny do lednice nebo na půl hodiny do mrazáku hodina.

Ne. 12: Uskladněte piškot

Pokud piškot děláte předem a chcete ho použít později, můžete ho uložit do lednice nebo mrazáku (zde lze skladovat až měsíc) na několik dní. Za tímto účelem zabalte sušenku do hliníkové fólie. Umístěte sušenkový základ do lednice, aby se rozmrazil.

Ne. 13: Vyřízněte sušenkový základ

Sušenku můžete nakrájet dortovým nožem, provázkem, vykrajovátkem na dortové kroužky nebo řezacím drátem, kde si můžete upravit tloušťku sušenky.

Ne. 14: Takto piškot ztmavne

Na schwarzwaldský dort nebo banánový dort potřebujete tmavý piškotový základ – do mouky nebo kukuřičného škrobu pak vmíchejte kakao.

Ne. 15: Různá náplň

Piškot můžete naplnit různými lesními plody a ovocem jako jsou maliny, třešně, ananas, kiwi, banány, jahody, broskve atd. a smetanou z dojičky, jogurtem, tvarohem, smetanou, karamelem, čokoláda.