35 tajemství vaření ovoce a zeleniny

1.Pokud chcete, aby se brambory rychle uvařily, přidejte do vody lžíci margarínu. 2. Aby vám nastrouhané brambory na bramboráky neztmavly, přidejte trochu horkého mléka. 3. Vařící o něco starší brambory je mohou pohmoždit, ale ne, pokud do vody přidáte trochu octa. 4. Pokud řepu vaříte o něco déle nebo ji vaříte v páře, změní se její barva na hnědožlutou. Přidejte trochu octa nebo kyseliny citronové do varu a zachová si svou původní tmavě červenou barvu.

5. Salát z bílé ředkve chutná skvěle, když vmícháme orestovanou cibuli. 6. Aby květák zůstal bílý, dejte ho před vařením do trošky studené vody s kyselinou citronovou nebo octem a poté vařte v otevřeném hrnci při vysokém varu. 7. Sušené houby můžete namočit na několik hodin do mírně osoleného mléka, výsledek je: jsou jako čerstvé houby.
8. Chcete-li zvýraznit chuť citronu, před jídlem jej zalijte vroucí vodou.

9. Aby váš nakrájený citron zůstal čerstvý, položte odříznutý okraj na talíř pokapaný octem a přikryjte sklenicí. 10. Pokud citron vyschl, vložte jej do studené vody a bude opět šťavnatý a svěží. 11. Aby bylo nastrouhání citronové kůry snazší, dejte ji na pár minut do mrazáku. 12. Při strouhání citronové nebo pomerančové kůry byste neměli otřít i bílou vrstvu. Citronovou nebo pomerančovou kůru můžete přidat do koláčů, dezertů, sladkého pečiva a rybích omáček. 13. Oloupané banány v ovocném salátu neztmavnou, když je propláchnete studenou vodou mírně okyselenou citronem.

14. Citron do čaje, před nakrájením ho můžete zalít vroucí vodou, tím se vůně citronu umocní.
15. Pokud vymačkáte šťávu z citronu, nepoužívejte příliš mnoho šťávy, šťáva může chutnat hořce. Chcete-li získat více citronové šťávy, nechte celý citron v horké vodě asi 5 minut (ne déle).
16. Použijte růžové brambory na smažení, bílé brambory na bramborovou kaši a žluté brambory na polévku a dušená jídla. 17. Při pečení brambor v troubě brambory změknou a získají pěknou hnědou barvu, pokud je předem potřete olejem. 18. Aby cibule na salát neměla chuť, podlijte ji vroucí vodou.

19. Pokud připravujete salát z různých druhů zeleniny, měli byste ho nejprve osolit a promíchat a teprve potom potřít olejem, protože sůl se v oleji nemůže rozpustit.
20. Pokud chcete do pokrmu smaženou cibuli, můžete cibuli před smažením lehce poprášit moukou nebo malým množstvím cukru. Pokud to uděláte s mrkví, získá pěknou hnědou barvu.
21. Na polévku můžete celer, mrkev a cibuli předem lehce orestovat a poté je přidat do polévky, aby vaše polévka byla krásně zlatavá barva a vůně zeleniny jsou dobře zachovány.

22. Aby byly vaše pečené brambory pěkně křupavé, opláchněte je po nakrájení ve studené vodě a poté je osušte papírovou utěrkou. Na dobře rozehřáté pánvi s olejem opečte brambory. 23. Aby se zlepšila vůně zeleniny při smažení, měli byste ji smažit na rostlinném oleji a na závěr přidat malý kousek másla. 24. Nejzdravější je, když si zachováte důležité živiny a vitamíny. Pokud zeleninu vaříte ve vodě, je lepší použít méně vody, zelenina bude chutnější.

25. Zeleninu opékejte pouze na mírném ohni, aby se nepřipálila a chutnala výtečně. Zelenina na ragú chutná lépe, když zeleninu orestujete zvlášť. 26. Pokud děláte obalovanou zeleninu, dbejte na to, aby se mouka na pánvi nepřipálila, jinak utrpí chuť zeleniny a v kuchyni se bude hodně kouřit. 27. Zeleninu byste neměli dávat do studené vody, protože ztratí polovinu všech a stopových prvků.
28. Zeleninu vařte pouze na mírném ohni. Pokud vaříte brambory, mrkev nebo červenou řepu na salát, je nejlepší to udělat se slupkou, aby si zachovaly živiny. 29. Špenát, mladé kopřivy, mrkev a brambory připravujte pouze pod zavřenou pokličkou. Přísady s kyselinami, jako je ocet, rajčatový protlak, kyselina citrónová – je lepší přidat je na konci doby vaření, jinak kyselina zpomalí proces vaření.

30. Pamatujte, že různé druhy zeleniny mají různé doby vaření. Proto nedávejte všechnu zeleninu na pánev nebo do hrnce najednou. 31. Když uvaříte bílé fazole, po 20 minutách (od začátku bodu varu) vyměňte vodu. Přidejte pár lžic rostlinného oleje do čerstvé vody, v tomto případě budou fazole křehčí a chutnější. 32. Pokud používáte bobkový list jako koření, neměl by být přidán dříve než 10 minut před tím, než je pokrm připraven k vaření. 33. Pokud chcete připravit mraženou zeleninu z obalu, můžete ji přidat do vroucí vody rovnou z mraženého stavu, aniž byste ji museli nejprve rozmrazovat.

34. Pokud chcete řepu rychle uvařit, vložte ji do studené vody na 1 hodinu z doby vaření. Trochu octa nebo citronové šťávy pomůže udržet řepu hezkou a zářivou barvu. 35. Nikdy nepoužívejte naklíčené brambory (s oky), slupku takových brambor musíte o 2 centimetry seříznout. Tyto klíčící brambory obsahují toxickou sloučeninu solanin.