6 tipů, jak udělat přestávku na oběd co nejzdravější, nejúčinnější a nejpohodlnější

Je to polovina pracovního dne. Půl až hodinová přestávka v rutině a stresu, nabíjecí stanice pro vaše vnitřní baterie. Alespoň tak je polední přestávka právně koncipována.
Jak dobře to funguje, závisí na tom, co si z toho uděláte.
Níže najdete šest tipů, jak z přestávek vytěžit maximum, aby se tělo i mysl uvolnily.
1. Rozhodně si dejte pauzu
Pro mnohé je pauza na oběd vytoužená – pro jiné je to však spíše narušení pracovního postupu. Už léta přibývá Němců, kteří si přestávku zkracují nebo ji úplně vynechávají. Skutečný problém – nejen proto, že ztracený odpočinek vás dožene v odpoledních hodinách, ale především proto, že porušujete platný zákon: „Práce je omezena předem stanovenými přestávkami na odpočinek v délce minimálně 30 minut s pracovní dobu delší než šest až devět hodin a 45 minut, přesáhne-li celková pracovní doba devět hodin. […] Pracovníci nesmí být zaměstnáni déle než šest po sobě jdoucích hodin bez přestávky.“ Zdroj:

Jednoduše řečeno: Musíte si dát pauzu. I váš zaměstnavatel by byl ze zákona povinen vás nutit k přestávce, pokud byste ji neudělali. Ale i bez právního důvodu ke vstupu byste si je opravdu měli vzít. Samotná pauza bez jakékoli další akce vám nesmírně pomůže k tomu, abyste byli schopni odpoledne podávat dobré výkony.
2. Choďte ven, kdykoli je to možné
Místnost na přestávku, velká jídelna, kuřárna – mnozí opouštějí své pracoviště na přestávku, což je samozřejmě velmi dobré, ale přesto udělají chybu a zůstanou v budově. To je špatně, protože to odděluje vaše tělo od důležitého pomocníka, vitamínu D. Součástí toho je, že vitamín D si tělo většinou vyrábí samo – když UV-B paprsky ze slunce dopadnou na vaši pokožku. To lze pouze v malé míře reprodukovat prostřednictvím potravy; budete muset brát doplňky.

To znamená: V ideálním případě se ujistěte, že během každé polední přestávky (a za každého počasí) jdete alespoň na čtvrt hodiny ven. Sluníčko si můžete užívat i při zatažené obloze a dokonce i v zimě. Příjemný vedlejší účinek: Stimulací produkce vitaminu D se zlepší i vaše nálada. Důležité nejen proti zimnímu blues.
3. Nejezte těžké a mastné věci
Když hodiny odbíjejí čas oběda, máte už pár hodin za sebou. Energie, která se dostala do vašeho těla, nyní dochází.
To znamená další nutnost: Musíte teď něco sníst, abyste měli ještě dost energie na odpolední práci.
Ale: také: pokud vás láká jíst pizzu, currywurst nebo hamburgery se svými kolegy, měli byste tak činit jen ve výjimečných případech. Protože těžké jídlo s vysokým obsahem tuku poskytuje rychlou energii ve velkém množství, ale má masivní vedlejší účinek. Čím těžší jídlo, tím více energie musí vaše tělo přesměrovat do trávení – ne do hlavy.

Přijmete kalorie a podobně, ale vlastně z toho nic nemáte, protože velkou část spotřebuje váš trávicí trakt. Ke všemu vás unaví i těžká trávicí práce – kolem 14:00 se každopádně postará o to, že skončíme v nízkém stavu výkonnosti. Pokud je k tomu ještě těžká práce s trávením, můžete mít oči otevřené jen smůlou. Jezte proto lehce stravitelný, přesto energeticky a nutričně bohatý oběd. Co takhle ?
4. Nechte práci v práci
To, že opustíte svůj stůl a budovu, samozřejmě automaticky neznamená, že se vám v hlavě pozastaví i práce – prostě jsou činnosti, které nelze okamžitě zastavit, zaženou myšlenky. Ale: masu případné práce lze na dobu polední pauzy rozhodně vynechat – vždyť to jde i po práci. Opuštění stolu a firemní budovy automaticky spustí tento proces v mozku. I vy můžete hodně pomoci:

- Když si uděláte přestávku s kolegy, dohodněte se, že o přestávce nebudete diskutovat o odborných záležitostech; nejlepší je práci úplně vynechat.
- Pokud se vaše mysl stále vrací do práce, přinuťte se myslet na něco jiného: naplánujte si aktivity na konec dne, co byste mohli sledovat v televizi, příští prázdniny – bez ohledu na to, co bez práce.
- Vyhýbejte se místům, kde potkáváte nadřízené; mnozí z nich rádi využívají přestávky k povídání o odborných věcech, na které není v pracovní době prostor.
- Pokud kolegové nepřicházejí v úvahu, zvažte, zda byste neměli mít „schůzku o přestávce“ se zaměstnanci z jiných společnosti “ mohou organizovat. Pracuje váš partner nebo přítel poblíž? Pak se pravidelně scházíte.
Pokud jsou v okolí vaší společnosti obchody, můžete se samozřejmě procházet po okolí.
5. Nechte své tělo těžit ze cvičení
Samozřejmostí jsou „pohyblivé profese“. Jejich příbuzní si také mohou během polední přestávky odpočinout. Ale: Již v roce 2018 zjistila průmyslová asociace Bitkom, že to funguje. A to, jak známo, není zdrojem pohybu a ergonomické práce. To vytváří několik problémů a tím i úkolů pro vaši přestávku na oběd:

- Výpůjčka není vyžadována. Díky tomu budete z dlouhodobého hlediska méně efektivní.
- Váš kosterně-svalový systém tráví hodiny ve stejné pozici, kořen nesčetných nemocí.
- Váš energetický výdej je nízký. Vaše tělo spaluje příliš málo kalorií. Pokud to nezměníte ve svém volném čase, budete muset buď přibrat na váze, nebo omezit jídelníček.
Znamená to, že byste měli využít polední pauzu k tomu, abyste své tělo alespoň trochu rozhýbali . I když zkombinujete naplnění se světlem s rychlou chůzí, je to velmi dobré. Případně můžete provést sérii cvičení; německé olympijské sportovní konfederace.
6. Neváhejte a vyzkoušejte power naps
S výše uvedenými radami se dá pauza na oběd již dobře vyplnit – zvláště pokud trvá jen 30 minut. Nemusí to však být každý den stejné. S ohledem na to byste měli zvážit, zda byste si v některé dny nechtěli věnovat pověstnou „péči o oči“ nebo, pokud vaše pauza trvá hodinu, každý den čtvrt hodiny. Ne, není to ztracený čas. Věda již dlouho ví, že krátký (!) spánek je skutečným zdrojem výkonu a důležitým kouskem skládačky. Důraz je však jednoznačně kladen na „krátké“:
Nikdy byste neměli spát déle než půl hodiny; 15 až 20 minut je ještě lepší.
Jinak vaše tělo již upadne do hlubších fází spánku. Potom se stane přesný opak toho, co chcete: Jste opravdu unavení, možná potřebujete půl odpoledne, abyste se znovu rozjeli.

Jak ale funguje dobré podřimování?
- Musí být tma – na to stačí brýle na spaní.
- Váš mozek se musí naučit, jak rychle usnout. To se nejlépe trénuje ve dnech volna: lehněte si, nastavte budík a opakujte, dokud vaše tělo nepřejde rovnou do režimu spánku.
- Váš mozek si potřebuje odpočinout. Pokud to neprojde skutečným tichem (použijte špunty do uší), použijte sluchátka k mobilnímu telefonu a nechte hrát uklidňující zvuky (např. zvuk lesa nebo moře).
Že existuje také alespoň gauč nebo nepotřebuje ani opravdové lehátko. Dokud máš hlavu na něčem měkkém, tak to stačí. Nezapomeňte si však nastavit budík. Jakmile vaše tělo spí, bude jinak spát mnohem déle. ((Profil autora: Elena Althaus. Elena je zdravotní konzultantkou na volné noze pro firmy. Specializuje se na oblast volného času a přestávek, protože mnoho společností se nezaměřuje na tento důležitý faktor, jako je zdraví zaměstnanců během pracovní doby.))