6 tipů pro jarní výživu

Na jaře byste měli upravit svůj jídelníček. Probouzející se příroda nás zastihne v době akutní hypovitaminózy. To ovlivňuje naši celkovou pohodu a stav naší pokožky, vlasů a nehtů. Musíme si pomoci projít jedním, protože naše zdraví a krása začíná v žaludku. Abychom toho dosáhli, musíme bedlivě sledovat příjem základních vitamínů a minerálů. Jarní dieta je dostatečně flexibilní, aby vyhovovala všem chutím. Neexistují žádné potraviny, které by měly být automaticky vyloučeny z jídelníčku. Obecným pravidlem je, že byste se měli ujistit, že přijímáte správné množství vitamínů pro každou skupinu živin.
Tip 1 – Dieta na jaře
Je důležité si uvědomit, že na jaře je tělo ve velkém hypovitaminózovém stresu, takže byste neměli držet dietu – jarní dieta by měla být pestrý.

Tip 2 – Je v jarním ovoci a zelenině dostatek vitamínů
Existuje názor, že jarní ovoce a – zelenina neobsahuje žádné vitamíny. To je pravda jen částečně. Samozřejmě stále obsahuje vitamíny, ale v menším množství. Veškeré ovoce a zelenina na jaře jsou navíc stále bohaté na vlákninu, která pomáhá odstraňovat toxiny z těla. Ovoce a zelenina by měly být součástí vašeho každodenního jídelníčku. Přednostně by měly tvořit speciální jídlo. Ovoce je nejlepší jíst nalačno, půl hodiny před jídlem.
Tip 3 – Doba trávení jídla
Je třeba vzít v úvahu toleranci jídla ve vztahu k době trávení. V tomto ohledu by zelenina, která se nejlépe hodí jako salátová směs, měla být spárována pouze s masem – jedná se o „dlouho zpracovávané“ potraviny. Chléb a těstoviny naopak tělo dokáže strávit mnohem rychleji. Nejlépe se jedí se sýrem nebo bylinkami.

Na jaře nemusíte být vegetariáni. Tělo potřebuje maso a živočišné produkty alespoň třikrát až čtyřikrát týdně. Kromě kompletních bílkovin obsahují tuk a tzv. extraktivní látky, což jsou silné stimulanty pro oddělování trávicích šťáv. Díky tomu se jídlo lépe tráví a metabolismus je lépe vyvážený. Maso musí být kvalitní a čerstvé.
Tip 5 – Pijte vodu
Na jaře pijte hodně vody s lesním ovocem, citronem, mátou a zázvorem. Omezte konzumaci kávy a alkoholických nápojů.
Vitamíny nelze uložit. Musí se užívat denně. V ideálním případě by vyvážená strava měla zahrnovat přesnou analýzu příjmu vitamínů během dne. Tento princip je bohužel v praxi těžko realizovatelný. Pokud jste v určitý den nejedli ryby, játra nebo ořechy, ujistěte se, že jíte stravu bohatou na vitamíny B. Nenahraditelným a bohatým zdrojem vitamínů skupiny B jsou oves a bylinky.

Snídejte s ovesnými vločkami
– podporuje činnost střev a řídí vstřebávání tuku tělem. Kromě vitamínů obsahuje složení ovesných vloček také draslík, hořčík, fosfor, chrom, železo, mangan a jód. Ovesné vločky obsahují tak vzácnou složku, jako je křemík – zabraňuje vypadávání vlasů a posiluje vlasové kořínky, sloučeniny fluoru obsažené v ovesných vločkách dělají zuby zdravé.
Jarní příjem železa
Jarní závratě, slabost a deprese jsou obvykle spojeny s poklesem hladiny hemoglobinu, který je zodpovědný za železo. Ořechy pomáhají absorbovat železo – na jaře na ně nezapomínejte.

Vyhněte se nedostatku vápníku
je nejčastější příčinou problémů s křehkými kostmi a zlomenými zuby na jaře. Tělo tedy potřebuje nejen vitamíny, ale i mikroživiny. I přes pestrou stravu je důležité tělo na jaře „vyživit“ multivitaminy. Těch je nyní poměrně hodně a každá firma samozřejmě své produkty inzeruje. Liší se složením. Při výběru vitamínu byste se měli zaměřit na vitamíny, které jsou pro vás vhodné. Pokud například nemáte rádi mléko nebo jen zřídka jíte mořské plody, postačí vám multivitaminový doplněk s vysokým obsahem vitamínů A, E, vápníku a jódu.
Příprava na užívání vitamínů
S přípravou na jaro je nejlepší začít koncem zimy. Měli byste ho užívat dva až tři týdny. Rybí olej je dostupný v přírodní formě a s různými minerálními doplňky. Příští měsíc – tedy od konce března do dubna – je čas přejít na multivitamin. Alergici by měli užívat vitamíny a mikroživiny odděleně. Nikdy byste neměli užívat vyšší dávky vitamínů, než je doporučeno na příbalovém letáku. Dávka by měla být zvyšována pouze na doporučení lékaře, v pooperačním období nebo po vážném onemocnění. Hypervitaminóza je závažnější než avitaminóza a vede k narušení metabolismu minerálů. Začíná nevolností, závratí a zvracením a vede k vážným následkům.

Nejdůležitější mikroživiny:
- Vápník se nachází v mléčných výrobcích, fících a jiném sušeném ovoci.
- Železo se nachází v mase, fazole, pohanka, játra, vaječný žloutek, sušené ovoce a čokoláda.
- Jód pochází z jodizované soli a mořských plodů.
- Hořčík se nachází v hojném množství v banánech, celozrnných výrobcích, bramborách, kakao a drůbež.
< li>Zinek se nachází v rybách, tomelu, sýru, hovězím a vepřovém mase.
Řiďte se těmito jednoduchými tipy a zůstaňte zdraví!