8 korejských jídel, která musíte vyzkoušet

Jídla korejské kuchyně

Korejská kuchyně si v našich zeměpisných šířkách nachází stále více příznivců. Dosud to byl zasvěcený tip, ale korejská kuchyně inspiruje rozmanitými a mimořádně chutnými pokrmy, které mají často určitou pikantnost. Díky krátkým dobám vaření a rozmanitému použití mnoha druhů zeleniny je korejská kuchyně považována za bohatou na vitamíny a minerály. Je pozoruhodné, že korejská kuchyně nabízí fantastickou rozmanitost chutí, i když korejská kuchyně sestává převážně z malých lehkých jídel. Pro příznivce asijské kuchyně a pro všechny, kteří stále hledají zdravá a chutná jídla, stojí za to vyzkoušet korejskou kuchyni. Rádi bychom vám doporučili několik jídel, která by podle nás měl každý alespoň jednou ochutnat.

1. Kimchi

Kimchi je nejen nejznámější ingrediencí korejské kuchyně, ale také jednou z nejzdravějších potravin na světě. Není tedy divu, že se o ní často mluví jako o jihokorejské power food. Jedná se o kvašenou a nakládanou zeleninu, která se může a podává téměř ke každému pokrmu. Zvláštností kimchi je, že se dá jíst syrové, vařené nebo smažené. Lahodná zelenina se ale často používá i jako přísada do jiných jídel.

2. Deonjang Jjigae

Deonjang Jjigae je jedním z tradičních jídel korejské kuchyně. Je to silná sójová polévka s tofu. Základem polévky je sójová pasta. Polévka je obohacena o tofu, houby, maso a různé druhy zeleniny. Deonjang Jjigae původně pochází z Jižní Koreje a je často označován jako originál. Silná, pikantní sójová polévka je vždy vynikající.

3. Japchae

Japachea je jedním z vynikajících nudlových jídel v korejské kuchyni. Chutné, ohnivě smažené skleněné nudle se zeleninou jsou považovány za “pravé” smažené nudle. Základní složkou pokrmu jsou skleněné nudle. V závislosti na použité zelenině a použité omáčce se chuť pokrmu může lišit a lze ji přizpůsobit osobním preferencím.

4. Dakgangjeong

Toto jídlo je smažené kuře s pikantní omáčkou. Chuťový korejský pohled na smažené kuře se nepodobá ničemu v západním světě. Kuřecí kousky se marinují a poté obalují v chlebu vyrobeném z rýžové mouky a vody. Korejci spoléhají na dvojité pečení, aby byly kousky kuřete obzvláště křupavé. Po prvním smažení se kuřecí kousky obalí trochu hrubší houskou a znovu se smaží. K tomu se podává vydatná, pikantní omáčka.

5. Kimchi Fried Rice

Jak název napovídá, Kimchi Fried Rice je pokrm sestávající z rýže a téměř legendární korejské superpotraviny kimchi. Toto jídlo je jedním z nejoblíbenějších a nejznámějších korejských jídel, protože v kombinaci s pečenými mořskými řasami a sázeným vejcem je kimchi smažená rýže vynikající a rychlé jídlo.

6. Sundubu Jjigae

Polévka, nebo spíše dušené maso, je jedním z nejoblíbenějších jídel v korejské kuchyni. Čerstvá zelenina ve spojení s měkkým tofu vytváří fantastický chuťový zážitek. Pokrm je lahodný jak ve veganské verzi, tak při přípravě s mletým masem, vejcem a tofu.

7. Bibimbap

Bibimbap je jednoduchý a přitom přesvědčivý pokrm, který umožňuje velmi individuální přípravu. Je to miska rýže podávaná s tenkými proužky zeleniny. Výběr zeleniny lze provést zcela podle osobních preferencí. Celé je to doladěno omáčkou dle vlastního výběru. Chuťový zážitek se mění podle toho, zda se použijí omáčky s tofu, slané, sladké nebo omáčky s masem. Bibimbap se často zdobí sázeným vejcem a sezamovými semínky, které zakulatí chuť.

8. Tteokbokki

Tteijbokki je nejoblíbenější pouliční jídlo v Koreji. Pikantní pokrm z kousků rýžového koláče, zeleniny a rybích koláčků v pikantní marinádě je novým, ale fantastickým chuťovým zážitkem pro evropské mlsné jazýčky.

Korejská kuchyně má samozřejmě mnohem více lahodných pokrmů, ale ta zmiňovaná jsou vřele doporučována pro první kontakt s korejskou kuchyní, protože již tento malý výběr ukazuje, jak rozmanitá a pestrá korejská kuchyně je.