Cukr: Opravdu je to tak špatné

Cukr Je to skutečně tak škodlivé

Cukr má už léta špatnou pověst. Způsobuje nadváhu a nemoc – to již prokázaly četné studie. Přesto rozsah škod nebyl dosud všude akceptován. Zde si tedy vysvětlíme, o čem cukr a jeho účinky ve skutečnosti jsou.

Cukr není jen cukr

Nejprve je třeba zmínit, že cukr není jen cukr. Existují jednotlivé a více cukrů. Protože škrob, například v bramborách nebo obilovinách, stejně jako mléčné výrobky ve formě laktózy jsou cukry.

Údajným zlým nepřítelem je jednoduchý cukr – tedy monosacharidy. To se ale také opět liší u fruktózy a glukózy. Ten je zase rafinovaný nebo domácí cukr. Fruktóza se zase přirozeně vyskytuje jako ovocný cukr v ovoci a spol. Ale ani to ho samo o sobě nedělá zdravějším.

Potřebují lidé cukr?

V lidském těle jsou různé živiny, které musí být přijímány potravou – jednoduché cukry mezi ně nepatří. V tomto smyslu není v žádném případě nezbytné, aby bylo tělo zásobováno fruktózou nebo glukózou každý den.

Daleko důležitější jsou polysacharidy, které se vyskytují jako škrob. Zatímco však volný cukr není potřeba, v západní společnosti se ho spotřebuje až příliš mnoho. Ve sladkostech, pečivu, nápojích, všech druzích zpracovaných potravin a také jako doplněk k teplým nápojům nebo vařeným pokrmům – najdeme ho téměř všude. Lidé ale moc nepotřebují, a tak není zásadně nutné cukr úplně odříkat. I zde je to množství, které tvoří jed.

To se stane, když konzumujete cukr

Bez ohledu na jídlo začíná trávicí proces po jídle. V případě glukózy, což je běžný stolní cukr, který se nachází i ve zpracovaných potravinách, se uvolňuje do krve.

důsledku toho se zvyšuje hladina cukru v krvi a tělo uvolňuje hormon známý jako inzulín. Jedině tak může být glukóza vůbec transportována. V případě fruktózy je situace v tomto smyslu jiná, protože trávení funguje do značné míry nezávisle na inzulínu. Zpracovává se v játrech.

Proč je cukr škodlivý?

Zatím neexistuje žádný důkaz, že cukr je skutečně škodlivý. V organismu však v souvislosti s jednoduchým cukrem probíhají různé procesy, kterými se negativní účinky odvíjejí.

Takže pokaždé, když si vezmete glukózu, uvolní se inzulín. Pokud však k tomuto procesu dochází často, může se časem vyvinout inzulínová rezistence a rozvinout diabetes 2. typu. Jak známo, vede to nejen k dalším sekundárním onemocněním, ale také ztěžuje každodenní život.

Navíc vysoká hladina cukru v krvi může obecně vést k onemocnění srdce a vysokému krevnímu tlaku. Pokud by to nestačilo, cukr napadá i zuby a způsobuje tak zubní kaz. Jedná se o stále častější problém zejména u dětí a netýká se pouze mléčných zubů.

neposlední řadě tělo přijímáním cukru uvolňuje hormony štěstí, ale jinak duševní stav moc nezlepší. Energie tedy rychle stoupá, ale stejně rychle také klesá. Výsledek: cítíte se ochablí, nespokojení a máte chutě na jídlo.

Je fruktóza zdravější?

Často se předpokládá, že za četné zdravotní problémy může glukóza, tedy rafinovaný cukr. Vysoké množství fruktózy v tomto smyslu přijímají i lidé, kteří ze svého jídelníčku zcela vyloučili rafinovaný cukr. To se totiž v ovoci přirozeně vyskytuje a je tedy zdravější. Ale není to nutně. Protože bylo prokázáno, že fruktóza ztloustne. Takto se zpracovává v játrech.

Pokud je však toho dobrého příliš – a to se může rychle stát případ hroznů nebo smoothie – přebytečná fruktóza se přemění na tuk. Postupem času to také vede ke ztučnění jater, zánětům a podpoře řady onemocnění.

Závěr

Jak fruktóza, tak glukóza podporují četné zdravotní problémy. Je proto důležité, aby byly konzumovány pouze v mírném množství.