DIY projekty grilování

Grilování je v létě u hobby kuchařů velmi oblíbené. Pro větší rozmanitost zkušení hobby grilovači rádi zkoušejí domácí přípravu. Obvykle se to týká vašich vlastních grilovaných pokrmů, sofistikovaných příloh a domácích marinád. Pokud by vám to nestačilo, můžete vypustit páru rukama a udělat z budoucího grilování opravdovou tečku pomocí DIY projektu.
Postavte si praktický úložný prostor pro grilovací příslušenství
Úložný prostor vyrobený z nábytkových palet se perfektně hodí k běžnému grilu a má vše, co potřebujete pro úspěšnou grilovací párty: nápoje, nože na krájení a samozřejmě grilovací kleště – vše se do nich dá skvěle uložit. Díky tomu je grilování neuvěřitelně uvolněné a máte vše po ruce, aniž byste to museli nejprve hledat.

Jak se to dělá Na stavbu potřebujete dvě podobné blokové palety, nazývané také průmyslové, o rozměru cca 110×100 cm. K tomu pár prken, třeba opotřebované plotové latě. Palety sešroubujete tak, aby horní strany byly vzpřímené a tvořily přední a zadní stranu skladovací stanice. Mezilehlé desky palet můžete podle potřeby odstranit. Vzniknou tak menší či větší přihrádky, ve kterých najdou místo sklenice, lahve, přepravka s pitím a podobně.

Díky přídavným deskám, které jsou připevněny k horní části konstrukce, máte praktickou odkládací a pracovní plochu, na které můžete krájet bagety nebo aranžovat saláty, zatímco maso prská na grilu. Můžete také připojit nějaké háčky a připevnit k nim vaši grilovací rukavici, kleště a drátěný kartáč.
Postavte si gril
Se stavbou grilu je to ještě zábavnější. Jakmile je váš gril DIY hotový, můžete popustit uzdu své fantazii.
Gril na dřevěné uhlí zděný
Zkušení grilovači mají na své grilovací zařízení často vysoké nároky, které nelze vždy u hotových grilů splnit – zejména s ohledem na vzhled a velikost grilu. skladovací a grilovací prostor. Pokud chcete být kreativní a navrhnout si svůj gril na dřevěné uhlí podle svých představ, stačí vědět, jaké materiály potřebujete a na co ještě musíte myslet.

Prvním krokem je výběr vhodného umístění grilu na zahradě. Je důležité, aby byl povrch rovný a vzdálenost od kuchyně byla co nejkratší. Dalším krokem je vybudování základů pro gril. Může to být litý základ nebo hotová podlahová deska. Pak to jde konečně ke stěnám grilu. První vrstva cihel by měla být připevněna k základu žáruvzdornou maltou. Poté postavíte jednu vrstvu na druhou, dokud nedosáhnete požadované výšky. Ujistěte se, že pracujte zvlášť opatrně, aby byla zeď rovná. Z kamenů umístěných vedle sebe a stojících vzpřímeně pak vytvoříte segmentový oblouk. Nakonec se pozinkované železo připevní ke zdivu maltou jako podpěra grilovacího roštu.
Grilovací krb jako pec na pizzu
Jste se svým grilem naprosto spokojeni? Co takhle pec na pizzu, která přidá více šmrncu každodennímu grilování? I zde vše začíná stabilním základem. Vzhledem k tomu, že pec bude poměrně těžká, základ by měl být vylit z betonu. K tomu musíte nejprve vykopat mělkou jámu v požadovaném půdorysu, celá asi 30 cm hluboká. Aby beton později nepraskal vlivem počasí, měli byste jej vybavit ocelovými tyčemi.

Základ je pak vyzděn z dutinových tvárnic. Vnitřek kamenů vyplníte štěrkem a vnitřek základny dalšími kameny a více štěrkem. Navrch přichází vrstva prázdných skleněných lahví. Poskytují izolaci a později zabraňují příliš rychlému úniku tepla v troubě. Lahve jsou také pokryty štěrkem. Poté postavíte skutečnou pec na pizzu. Podlaha je ze žáruvzdorných cihel. Chcete-li vytvořit kopulovitý tvar, navršte na cihlovou podlahu přesně odměřený kopec štěrku, dvakrát širší než vysoký a co nejrovnoměrněji tvarovaný. Kopule je postavena kolem tohoto štěrkového valu, který slouží jako místo pro pozdější pekárnu. Než se však kameny připevní, nejprve se na kopuli položí vrstva hlíny, potom vrstva navlhčené slámy a další vrstva hlíny se slámou na izolaci.

Po týdnu schnutí můžete štěrk z otvoru odstranit. Kamna jsou také omítnutá – pro hezčí vzhled. Volitelně můžete nanést další, jemnější vrstvu omítky a kamna i podstavec ozdobit vzory nebo připevnit mozaiky. Když je hlína úplně suchá, stačí se pustit do výroby pizzy.
Vytvořte si ohniště
Ohniště na zahradě je ideální pro dlouhé útulné večery u ohně, ale samozřejmě je to také skvělá příležitost pro grilování. Pro vlastní krb potřebujete především polygonální kachle, staré klinkerové cihly, lávový mulč a čedič a spárovací drť. Jak postupovat Nejprve vyříznete drny na kruhové ploše. Otvor by měl být hluboký asi 30 cm. Po zhutnění ručním pěchovačem nasypte u spodního okraje jámy vrstvu lávového mulče, přes něj rozložte cihly a ve výšce vnějšího okraje na ně udeřte gumovou paličkou.

Poté se oblast horního okraje opět zpevní. Dále následuje vrstva čedičové drtě o tloušťce cca 5 cm, která se vyhladí zednickým hladítkem. Poté je krb orámován deskami z přírodního kamene. Ujistěte se, že mezery mezi kameny jsou co nejmenší. Aby byly panely pevně na svém místě, měli byste je uzavřít pomocí klinkerových cihel. Část výkopu použijte k vyplnění pásu mezi deskami a trávníkem. Poté ručním smetákem zameťte jemnou drť do spár mezi deskami z přírodního kamene. Mezery mezi cihlami vyplňte drtí a lávovým mulčem. Poté do jámy dejte tolik lávového mulče, aby pokryl dno asi o 5 cm. Nakonec už jen stačí umístit otočný gril nad ohniště a kutilský projekt je hotový.
Postavte si zahradní pult
Zahradní pult svépomocí vyrobený je nejen mimořádně praktickým kusem nábytku pro příští grilovací párty, ale také opravdovým poutačem na zahradě. Existuje mnoho způsobů, jak postavit pult sami. Tvar, velikost a materiály lze přizpůsobit osobnímu vkusu a individuálním požadavkům. Mezi vhodné materiály patří pivní přepravky, cihly Ytong (), dřevo a palety.

Před zahájením stavebního projektu je třeba si ujasnit následující otázky:
- Kde přesně by měl být pult umístěn?
- Kolik místa je pro něj k dispozici?
- Má mít pult úložný prostor nebo ne?
- Má být pult mobilní nebo ne?
Měli byste také zvážit, zda by zahradní pult neměl mít nějaké doplňky. Například osvětlení, háčky, lednička nebo gril.
Plot vyrobený z palet
Každému, kdo si chce postavit zahradní pult s minimální námahou, se doporučuje používat neošetřené nábytkové palety. Implementace je obzvláště snadná, protože palety jsou již prefabrikáty, které lze vzájemně kombinovat. Potřebujete čtyři palety, které jsou uspořádány nastojato do tvaru U a sešroubovány dohromady. Kutilský projekt doplňuje pultová deska. Pult získává dodatečnou stabilitu i pracovní a úložný prostor z panelu uvnitř. Může to být jednoduchý dřevěný panel nebo stará kuchyňská deska.

Pokud palety ještě nebyly opatřeny ochranou proti povětrnostním vlivům, je třeba tak učinit, aby bylo dřevo chráněno před povětrnostními vlivy. Aby byla barva nanášena rovnoměrně, je vhodné malovat tzv. křížem: tah štětcem je nejprve napříč a poté ve směru vláken. Profil autora: Jessica Zimmermann je vyučená zahradní architektka. V soukromém životě ráda vaří a griluje a stále zkouší nové DIY projekty.