Je vaše acidobazická rovnováha správná?

Upravuje se vaše acidobazická rovnováha

Lidské tělo bylo vědecky zkoumáno teprve nedávno, ale objevy, které byly učiněny, jsou více než významné. Hubnutí, slabý imunitní systém, kožní problémy, tvorba ledvinových a žlučových kamenů a problémy s kostní a kloubní tkání jsou stále častěji připisovány „“ neboli posunu pH směrem ke kyselé straně. Pokusme se pochopit, jak acidobazická rovnováha souvisí s životním stylem a stravou. Předně VŠECHNY procesy v našem těle (tzv. metabolismus) probíhají POUZE za určitých podmínek zvaných HOMEOSTÁZA, komplexní regulační systém. HOMEOSTÁZA je samoregulace, schopnost otevřeného systému udržovat svůj vnitřní stav konstantní prostřednictvím koordinovaných reakcí k udržení dynamické rovnováhy. Tendence systému reprodukovat se, obnovovat ztracenou rovnováhu a překonávat odpor vnějšího prostředí. VŠECHNA prostředí v našem těle (krev, lymfa, sliny, žluč, moč atd.) mají specifickou úroveň pH (kyselosti), ve které fungují enzymatické systémy. Různé tkáně v těle mají různé úrovně pH, např. B. Krev a sliny jsou mírně zásadité, moč je mírně kyselá a povrch kůže by měl být také mírně kyselý.

Co se stane, když je homeostáza narušena nesprávným životním stylem (dieta, stres atd.)?

Přestávají správně fungovat obranné mechanismy, trpí imunitní systém a tělo již efektivně nevylučuje odpadní látky. Toto jsou vnější známky „překyseleného“ těla: únava, letargie, „nezdravá“ pleť, časté kožní vyrážky, střevní potíže (často zácpa a nadýmání), nadváha nebo podváha. Při podrobnějším vyšetření se zjistí žlučové nebo ledvinové kameny, kloubní změny (artróza z narušeného metabolismu vápníku a hořčíku), svalová slabost a bolesti svalů. Ve výčtu příznaků by se dalo pokračovat ještě dále. Ale děláme to jinak a ptáme se sami sebe, co musíme udělat, abychom normalizovali acidobazickou rovnováhu. Začněme samozřejmě výživou.

Na prvním místě je seznam potravin, které “okyselují” organismus:

 1. Maso a jakékoliv maso výrobky, uzeniny, masové konzervy.
 2. Všechny rafinované potraviny, zejména cukr a krupice.
 3. Nezralé ovoce a bobule a pokud k nim přidáte cukr.
 4. Ryby. , vejce, mléčné výrobky, sýr a obiloviny, jako je pšenice a žito, stejně jako luštěniny a ořechy jsou šetrnější. Ghí, řepkový, lněný a olivový olej jsou považovány za neutrální.

Následující potraviny zlepšují acidobazickou rovnováhu normalizované, „zásadité“.

 1. Listová zelenina (všechny druhy salátu, petržel, kopr, koriandr atd.).
 2. Cuketa, lilek, okurka – vše, co roste na zemi.
 3. Kořenová zelenina – mrkev, řepa atd.
 4. Sušené ovoce. Mezi čerstvým ovocem má nejsilnější alkalizující účinek banán a mezi bobulemi meloun a tomel, meruňky, citrusové plody.

8 pravidel pro udržení acidobazické rovnováhy

 1. Strava by nikdy neměla sestávat pouze z oxidujících potravin a vždy obsahovat alkalizující potraviny.
 2. Při jídle by množství alkalizujících potravin mělo být větší než množství oxidujících potravin.
 3. Čím kyselejší, tím větší množství zásadotvorných potravin by mělo být vnitřním prostředí těla a také v případech, kdy má člověk narušený metabolismus kyselin.
 4. Je možná dieta složená výhradně ze zásadotvorné zeleniny, ale pouze po omezenou dobu (1- 2 týdny).
 5. Jídla by se neměla skládat pouze z kyselých potravin a rozhodně by měla obsahovat ty zásadité nativní potraviny.
 6. Oxidující a kyselé potraviny by měly být konzumovány v množství, které odpovídá specifikům metabolismu v těle.
 7. Kyselné potraviny by se neměly jíst příliš často.
 8. Kyselé potraviny lze jíst pouze tehdy, když je tělo připraveno je absorbovat (mezi 3:00 a 15:00).