Je vaše acidobazická rovnováha správná?

Lidské tělo bylo vědecky zkoumáno teprve nedávno, ale objevy, které byly učiněny, jsou více než významné. Hubnutí, slabý imunitní systém, kožní problémy, tvorba ledvinových a žlučových kamenů a problémy s kostní a kloubní tkání jsou stále častěji připisovány „“ neboli posunu pH směrem ke kyselé straně. Pokusme se pochopit, jak acidobazická rovnováha souvisí s životním stylem a stravou. Předně VŠECHNY procesy v našem těle (tzv. metabolismus) probíhají POUZE za určitých podmínek zvaných HOMEOSTÁZA, komplexní regulační systém. HOMEOSTÁZA je samoregulace, schopnost otevřeného systému udržovat svůj vnitřní stav konstantní prostřednictvím koordinovaných reakcí k udržení dynamické rovnováhy. Tendence systému reprodukovat se, obnovovat ztracenou rovnováhu a překonávat odpor vnějšího prostředí. VŠECHNA prostředí v našem těle (krev, lymfa, sliny, žluč, moč atd.) mají specifickou úroveň pH (kyselosti), ve které fungují enzymatické systémy. Různé tkáně v těle mají různé úrovně pH, např. B. Krev a sliny jsou mírně zásadité, moč je mírně kyselá a povrch kůže by měl být také mírně kyselý.

Co se stane, když je homeostáza narušena nesprávným životním stylem (dieta, stres atd.)?
Přestávají správně fungovat obranné mechanismy, trpí imunitní systém a tělo již efektivně nevylučuje odpadní látky. Toto jsou vnější známky „překyseleného“ těla: únava, letargie, „nezdravá“ pleť, časté kožní vyrážky, střevní potíže (často zácpa a nadýmání), nadváha nebo podváha. Při podrobnějším vyšetření se zjistí žlučové nebo ledvinové kameny, kloubní změny (artróza z narušeného metabolismu vápníku a hořčíku), svalová slabost a bolesti svalů. Ve výčtu příznaků by se dalo pokračovat ještě dále. Ale děláme to jinak a ptáme se sami sebe, co musíme udělat, abychom normalizovali acidobazickou rovnováhu. Začněme samozřejmě výživou.

Na prvním místě je seznam potravin, které “okyselují” organismus:
- Maso a jakékoliv maso výrobky, uzeniny, masové konzervy.
- Všechny rafinované potraviny, zejména cukr a krupice.
- Nezralé ovoce a bobule a pokud k nim přidáte cukr.
- Ryby. , vejce, mléčné výrobky, sýr a obiloviny, jako je pšenice a žito, stejně jako luštěniny a ořechy jsou šetrnější. Ghí, řepkový, lněný a olivový olej jsou považovány za neutrální.
Následující potraviny zlepšují acidobazickou rovnováhu normalizované, „zásadité“.
- Listová zelenina (všechny druhy salátu, petržel, kopr, koriandr atd.).
- Cuketa, lilek, okurka – vše, co roste na zemi.
- Kořenová zelenina – mrkev, řepa atd.
- Sušené ovoce. Mezi čerstvým ovocem má nejsilnější alkalizující účinek banán a mezi bobulemi meloun a tomel, meruňky, citrusové plody.

8 pravidel pro udržení acidobazické rovnováhy
- Strava by nikdy neměla sestávat pouze z oxidujících potravin a vždy obsahovat alkalizující potraviny.
- Při jídle by množství alkalizujících potravin mělo být větší než množství oxidujících potravin.
- Čím kyselejší, tím větší množství zásadotvorných potravin by mělo být vnitřním prostředí těla a také v případech, kdy má člověk narušený metabolismus kyselin.
- Je možná dieta složená výhradně ze zásadotvorné zeleniny, ale pouze po omezenou dobu (1- 2 týdny).
- Jídla by se neměla skládat pouze z kyselých potravin a rozhodně by měla obsahovat ty zásadité nativní potraviny.
- Oxidující a kyselé potraviny by měly být konzumovány v množství, které odpovídá specifikům metabolismu v těle.
- Kyselné potraviny by se neměly jíst příliš často.
- Kyselé potraviny lze jíst pouze tehdy, když je tělo připraveno je absorbovat (mezi 3:00 a 15:00).