Je veganská strava zdravá? Nejdůležitější fakta

Kdysi pochybná, dnes běžná: dnes je součástí každodenního života. Zejména v Německu a dalších evropských zemích bylo dlouho považováno za dobré mravy jíst bez masa. Bezmasé vlastně není totéž co vegan, protože vegetariáni se také obejdou bez masa, ale ne bez mléčných výrobků a vajec. Vegani naopak vylučují veškeré potraviny živočišného původu.

této souvislosti se znovu a znovu nabízí otázka, zda je veganská strava zdravá. Ve skutečnosti se na tuto otázku názory liší, protože zastánců čistě rostlinné stravy je stejně mnoho jako odpůrců.
Co tvoří zdravou stravu?
Aby lidské tělo správně fungovalo, potřebuje určité množství živin. Patří mezi ně například bílkoviny, omega-3 mastné kyseliny, vitamíny, minerály a aminokyseliny. Zde se ukazuje první překážka, protože vitamín B12 se nachází téměř výhradně v potravinách živočišného původu. Podle studií je téměř 90 % všech veganů postiženo nedostatkem vitamínu B12. Následky takového nedostatku jsou patrné až po několika letech, ale mohou být zničující. Proto musí vegani užívat doplňky stravy, aby se vyrovnali nedostatku.
Jaké jsou výhody veganské stravy?
Jelikož se vegani stravují vědomě, často nadprůměrně chápou stavební kameny zdravé stravy. Je samozřejmé, že vegani jedí hodně ovoce a zeleniny.Tento typ stravy je obecně považován za zdraví prospěšný.

Studie také ukazují, že vegani méně kouří a pijí méně alkoholu než všežravci. Vzhledem k tomu, že spotřeba masa, která je typická pro mnoho průmyslových zemí, je velmi vysoká a je považována za příčinu mnoha nemocí, jako jsou srdeční choroby, cukrovka a obezita, vegani se mají výrazně lépe. Zinek, železo a jód jsou všechny minerály, které jsou pro lidské tělo nezbytné. Příznaky nedostatku však nepostihují pouze vegany – postihuje i lidi, kteří pravidelně jedí maso, ryby a mléčné výrobky. Nedostatek železa je mezi vegany poměrně častý, ale lze jej snadno napravit konzumací ořechů, luštěnin a sušeného ovoce. Zinek obsahují také ořechy a luštěniny. Kdo jí hodně zelí, špenátu a sóji, měl by určitě jíst jodizovanou sůl, protože tyto potraviny mohou zhoršit vstřebávání jódu.
A co zase bílkoviny?
Nedostatek bílkovin je často spojován s veganskou stravou. Spíše za to však může nelítostná dieta. Vegani, kteří se zajímají o svůj jídelníček, obvykle nedostatkem bílkovin netrpí.

Potřebu bílkovin lze snadno pokrýt z rostlinných zdrojů: fazole, houby a ořechy jsou bohaté na bílkoviny a lze je zpracovat na chutná jídla. Většina supermarketů navíc naskočila do veganského vlaku a nabízí obrovskou škálu veganských steaků, řízků a klobás.
Jsou náhražky masa zdravé?
Zatímco vědomá a dobře promyšlená veganská strava je z velké části dobrá, zvyky jednotlivých veganů často ne. Mnoha lidem, kteří nejí žádné maso, chybí chuť masitých pokrmů, na které jsou zvyklí. Proto jsou často na stole náhražky masa, které však obsahují velké množství zvýrazňovačů chuti a jsou všechno, jen ne zdravé. Kromě toho existuje mnoho potravin, které jsou vyrobeny výhradně z rostlinných složek, ale mají ohromující vysoký obsah tuku a cukru. Patří mezi ně hranolky a sušenky.
Na co byste si měli dávat pozor při dodržování veganské stravy?
Každý, kdo se rozhodl žít vegansky, by měl radikálně změnit své stravovací návyky. To znamená nikdy nepřecházet na náhražky masa a jinak jíst jako dříve.

Veganská strava vyžaduje určité znalosti, bez kterých se jen těžko dostanete dál. Rozhodně byste měli znát své nutriční potřeby a udělat vše pro to, abyste se vyhnuli rozvoji jakýchkoli příznaků nedostatku.
Proto se vyplatí na začátku zkoušet nové potraviny a často je vařit – nejlépe podle osvědčených receptů. Veganská strava je o tom, udělat něco dobrého pro sebe a pro životní prostředí. Proto byste jako vegani měli připravovat pokrmy z neošetřených potravin, kdykoli je to možné.