Jídlo vyrobené z konopí – superpotravina nebo sporné?

Potraviny vyrobené z konopí

Konopné poživatiny již dlouho existují, ale v posledních letech jsou stále populárnější. Mezitím se dostaly na pulty supermarketů, drogerií, bio obchodů a dokonce i na trhy s nápoji. Může je ale bezpečně konzumovat kdokoli? A co je na jídle vyrobeném z konopí tak zvláštního? V tomto článku najdete ty nejdůležitější informace o často podceňované superpotravě.

Intoxikace způsobená potravinami vyrobenými z konopí?

K výrobě potravin se používá průmyslové konopí, které má jen velmi nízký obsah THC. Tento tetrahydrokanabinol je látka zodpovědná za omamné účinky, kterými je konopí tak známé.

Odrůdy konopí, které lze pěstovat v Evropě, proto nejsou vhodné pro výrobu marihuany nebo hašiše. Kromě toho Spolkový institut pro ochranu zdraví spotřebitelů a veterinární medicínu (BgVV) stanovil směrné hodnoty.

Konopné potraviny prodávané v Německu by neměly překračovat tyto limity THC.

Nemusíte se proto obávat, že byste se z konopných potravin přehnali. Zvláště ne, pokud se konzumují v běžném množství. Nicméně je třeba mít na paměti, že velcí spotřebitelé, děti a těhotné ženy mohou mít zdravotní problémy, pokud jsou překročeny směrné hodnoty pro produkt.

Účinnost potravin obsahujících konopí

Potraviny vyrobené z konopí sice nejsou omamné, přesto mohou mít farmakologické účinky. V této souvislosti je zvláště zajímavá účinná látka kanabidiol, zkráceně CBD, obsažená v konopí. Uvádí se, že má uklidňující účinek na širokou škálu neduhů. Podle různých dodavatelů působí protizánětlivě, tiší bolest, antibakteriální, posiluje imunitní systém a snižuje krevní tlak. Dá se použít při nevolnosti, vnitřním neklidu, lupénce, epilepsii, artróze a mnoha dalších onemocněních těla i duše. Produkty obsahující CBD jsou obvykle nabízeny jako doplňky stravy a lze je zakoupit na přepážce. Často se jedná o kapky, kapsle nebo čaje s různým dávkováním, které jsou určeny k požití.

Kromě toho je nabízena kosmetika pro vnější použití. Produkty s vyšším dávkováním jsou obvykle k dostání pouze ve specializovaných prodejnách. Nízkodávkové žvýkačky a bonbony jsou také k dostání v mnoha drogeriích.

Konopná semínka

Konopná semínka jsou vynikajícím zdrojem bílkovin a mají vysokou koncentraci aminokyselin, omega-3 mastných kyselin, minerálů a vlákniny. Jsou velmi zdravé a skvěle chutnají v salátech, smoothies nebo müsli, ale také jako svačina mezi jídly. Konopná semínka mohou také podporovat funkci střev. Chutí jsou podobné ořechům, mezi které z botanického hlediska patří i konopná semínka. Konopná semínka můžete také namlít a použít při pečení. V některých obchodech jsou již namletá konopná semínka k dostání jako konopná mouka.

Konopný olej

Konopný olej se také získává z konopných semínek a stejně jako samotná semínka má oříškovou chuť. Vyznačuje se zvláště velkým množstvím nenasycených mastných kyselin, na jejichž zásobování je lidský organismus závislý.

Konopný olej obsahuje také různé vitamíny, bílkoviny a minerály. Zdravý konopný olej není vhodný ke smažení, protože teplo rozkládá nenasycené mastné kyseliny. Místo toho se dá skvěle použít k dochucení salátů, smoothies a studených pokrmů.

Výrobky s obsahem konopí

Protože je konopí tak trendy, stále více výrobců potravin nabízí výrobky s obsahem konopí. Nyní jsou k dostání limonády, piva, sušenky, lízátka, müsli tyčinky, chléb, pomazánky, sýry a dokonce i grilované klobásky s přidaným konopím. Zdá se, že kreativitě se meze nekladou. Často se však jedná spíše o marketingový trik a konopí v těchto produktech jen stěží rozvíjí svůj zdravý účinek. Proto stojí za to prozkoumat každý produkt inzerovaný jako obsahující konopí na jeho složky.