K čemu je dobrý zinek? Napravte nedostatek zinku správnými potravinami

Odstraňte nedostatek zinku pomocí správných potravin

Co je zinek?

Zinek je základní minerál, který se podílí na produkci buněk. Lidské tělo potřebuje zinek nejen k odvrácení zranění, ale také k jejich hojení. Protože cenný stopový prvek účinně snižuje zánět, urychluje hojení ran a posiluje . Zinek se často používá k účinné léčbě akné. Chrání také před nemocemi souvisejícími s věkem a podporuje zdravý vývoj dětí a dospívajících.

Nedostatek zinku

Nedostatek zinku může vyvolat nevyvážená strava nebo nemoci. Protože to brání produkci zdravých buněk, mohou se objevit významné vedlejší účinky. Může vést ke snížené koncentraci, projevům akné a vypadávání vlasů. Mezi další fyzické potíže patří průjem, ztráta chuti k jídlu a ztráta hmotnosti. Nedostatek zinku je pro kojence a seniory nadprůměrně nebezpečný. Nedostatek zinku je navíc významným rizikovým faktorem u těhotných žen. Pokud matka nemá v těle dostatek zinku, nenarozené dítě se nemusí správně vyvíjet. Před, po a během nastávající maminky by se měla snažit vyrovnat hladinu zinku v těle. Zároveň se během kojení doporučuje zvýšená strava bohatá na zinek. Nedostatek esenciálního minerálu snižuje šanci na otěhotnění, protože nedostatek zinku může u mužů vést k erektilní dysfunkci (impotenci). Protože alkohol ztěžuje trávení zinku, hrozí jeho nedostatek i lidem trpícím alkoholismem.

Nadbytek zinku

Stejně jako nedostatek zinku může nadbytek zinku také způsobit zdravotní problémy a snížení imunitních funkcí. Příliš mnoho zinku v těle může způsobit nejen akutní vedlejší účinky. Navíc nadbytek zinku může dokonce vést k chronickým onemocněním. Nadměrný příjem zinku navíc brání zpracování dalších živin, jako je železo nebo měď, a tím způsobuje jejich nedostatek. Poruchy nadměrného příjmu zinku jsou podobné příznakům nedostatku zinku. Kromě zvracení, průjmu a nechutenství se mohou objevit křeče v břiše a bolesti hlavy.

Kolik zinku naše tělo potřebuje?

Pokud vám lékař nedoporučí tablety s vysokými dávkami zinku, měli byste se jim vyhnout. Vhodná denní dávka pro dospělé ženy je 8 mg. Pro těhotné a kojící matky je to trochu více: 11-12 mg denně. Dospělým mužům se doporučuje 11 mg denně. U zdravých lidí může hladina zinku tolerovat až 40 mg denně.

Jaké potraviny můžeme použít k nápravě nedostatku zinku?

Vzhledem k tomu, že různé živočišné a rostlinné potraviny jsou přirozeně bohaté na zinek, je pro většinu lidí snadné konzumovat dostatečné množství zinku. V souladu s tím je změna stravy účinnou dlouhodobou léčbou nedostatku zinku. Do stravy bohaté na zinek by měly být zahrnuty následující potraviny:

  • Maso: hovězí, vepřové, jehněčí a bizon, nejlépe však červené maso
  • Drůbež: kuřecí a
  • vejce< /li>
  • Ryby: a sardinky
  • Měkkýři: ústřice, krabi, mušle, humři a mušle
  • Mléčné výrobky: sýr, jogurt, mléko

Existují také alternativní zdroje zinku pro vegetariány. Tyto potraviny zajistí potřebné množství zinku i při veganské stravě:

  • Celozrnné produkty: hnědá rýže, oves, quinoa
  • Semena a ořechy: kešu oříšky, dýňová semínka, konopná semínka, mandle
  • Luštěniny: , cizrna, čočka, fazole
  • Zelenina: kapusta, hrách, chřest a houby

Pokud je to možné, zinek by měl být přijímán prostřednictvím potravy. Pokud nemoc brání vstřebávání, má léčba pomocí doplňků stravy smysl. Doplněk by se však měl používat pouze v případě vážné potřeby.

Mnoho multivitamínů obsahuje zinek. Pokud chcete užívat pouze zinek, můžete přejít na speciální zinkové tablety. Pokud užíváte léky, měli byste před užitím pouze zjistit, zda jsou tablety zinku kompatibilní s vašimi léky. Závěr Zinek má různé úkoly: Je zodpovědný za syntézu DNA, metabolismus, imunitní funkce a růst. V ideálním případě by životně důležitý stopový prvek měl být přijímán potravou. Optimální dávka je mezi 8 – 11 mg denně. Pokud to kvůli nemoci nebo věku není možné, mohou zinkové tablety doplnit jídelníček.