Lesní terapie – posilovač pro vaše zdraví a pohodu

Jak procházky lesem zlepšují zdraví a snižují stres
Lesní terapie se stává celosvětovým trendem. Pokud počasí a okolnosti neumožňují koupání v moři nebo alespoň koupání v bazénu, vždy se dá „lesní koupel“. S filozofií Shinrin-yoku můžete využít lesní terapii ke zmírnění stresu a posílení imunitního systému.

Shinrin-yoku – cesta k harmonii
Les, park nebo i malá zahrádka mohou pomoci nejen harmonizovat myšlenky a pocity, ale i vaši fyzickou kondici. opravit. V Japonsku se filozofie shinrin-yoku, což doslova znamená „lesní koupel“ (shinrin znamená les a yoku znamená koupel), praktikuje již čtyřicet let. Podstatou těchto lesních procházek je radost z přírody a hledání souznění s ní. Lidé jsou rádi v přírodě, ale většinou to spojují s piknikem u ohně, nebo svižnou procházkou, protože času je málo. V Japonsku a Jižní Koreji je naopak lesní terapie součástí speciálních preventivních programů a přináší velmi hmatatelné výsledky.
Umění lesního koupání
„Shinrin-yoku je jako most. Tím, že otevírá naše smysly, přemosťuje propast mezi námi a přírodním světem,“ říká Dr. Qin Li ve své knize: Japonské umění „lesního koupání“. – opravdová encyklopedie lesní terapie. Qing Li je docentkou na Japonské lékařské fakultě v Tokiu a světově uznávanou specialistkou v oboru lesní terapie. Základní pravidlo: Abyste dosáhli jednoty s přírodou, musíte zapnout všech svých pět smyslů! Vidět – slyšet – čichat – dotýkat se – ochutnávat. Začněte tím, že najdete odlehlé, ale bezpečné místo v lese (parky, náměstí), kde se budete cítit dobře. Vypněte svá zařízení nebo je uveďte do režimu spánku. A žádné cíle: uběhnout co nejvíce kilometrů nebo obejmout sloup stromu! Pouze to, co přináší mír a radost – pocity okamžiku. Jen to, co lahodí oku – rozkvetlá louka nebo koruna stromu táhnoucí se k nebi. Jen to, co potěší ucho – ptačí zpěv nebo šustění listí. Vnímejte vůni šišky nebo vlhkého mechu. Vnímejte dlaněmi zkroucenou texturu starého kmene dubu. Zkuste žvýkat stéblo trávy nebo si všimněte pěkné bobule. A mimo sezónu se můžete jen „napít“ čerstvého, čistého vzduchu…

Opravte své pocity při chůzi
Existují různé typy vědomé chůze. Pokud chcete metodu pozorně dodržovat, pak byste se měli ponořit do meditace, fixovat své pocity během chůze, zaměřit svou pozornost na různé části svého těla a sledovat své pocity. Jedná se o tzv. základní verzi shinri-yoku, která směřuje dovnitř. A to samozřejmě vyžaduje větší soustředění, ale také to asi přináší pozitivnější výsledky. Nebo můžete jen kontemplovat a přesunout se ze svého vnitřního světa do tohoto krásného, nevyzpytatelného světa přírody. Jde o nenáročnější variantu jednotky. Je to spontánní. Nevíte, co v příští minutě upoutá vaši pozornost – trylek neznámého ptáka nebo klidné tempo housenky na listu. Nemusíte chodit pořád, ale lesní terapeuti doporučují alespoň čtyři hodiny zdravotních procházek denně. Můžete se zastavit a nakonec poslouchat, co vaše tělo chce. Možná už mají krásy a ozónu dost a chtějí domů.

Lesní terapie s audio průvodcem
V roce 2012, inspirovaný Shinrin-yoku, psycholog Amos Clifford založil asociaci Forest Therapy Association. V asociaci jsou školeni vedoucí lesní terapie z celého světa. – Speciálními cvičeními zpomalujeme a zaměřujeme svou pozornost na různé smysly a naše vjemy jeden po druhém. Uvolňuje psycho-emocionální napětí, uvolňuje nás a naplňuje energií pro městský život,“ komentuje Catherine Pletner. Túra s audio průvodcem trvá asi hodinu a půl. Pokud ovládáte techniku, můžete filozofii shinri-yoku zdokonalit sami.