Losos v troubě – Takto je ryba měkká a šťavnatá

Losos v troubě - Jak udělat rybu měkkou a šťavnatou

Losos je nejen lahodný, ale také extrémně zdravý. Je bohatý na omega-3 mastné kyseliny, bílkoviny, vitamíny A a D a vápník. Aby však byla ryba obzvláště měkká a šťavnatá, je zapotřebí trochu znalostí.

Jakého lososa koupit?

Při nákupu lososa se ujistěte, že je čerstvý. Čerstvá ryba se vyznačuje lesklou slupkou a nepříliš silným zápachem. Celý losos by měl mít jasné oči a pevné, hladké šupiny. U rybího filé je důležité, aby svalové segmenty nebyly příliš daleko od sebe a tukové proužky byly úzké. Můžete také použít tlakovou zkoušku: jednoduše prstem lehce zatlačte na rybu a tlakový bod by měl rychle zmizet.

Zmrazená ryba je nejčerstvější, protože byla znovu zmražena ihned po ulovení. Pokud si chcete koupit lososa přímo z volné přírody místo z akvakultury, měli byste si uvědomit, že populace v severním Atlantiku a Pacifiku jsou ohroženy. Proto byste měli používat pouze ryby s pečetí MSC, fair-fish nebo Friend of the Sea.

Vaření lososa v troubě: jak a proč?

Vaření je výhodné, protože teplo je konstantní: to umožňuje, aby se ryby propékaly mimořádně rovnoměrně. Lososa vložíme nejlépe do zapékací misky, která je buď vymazaná tukem nebo vyložená alobalem nebo pečícím papírem. To může zachytit unikající kapalinu. Kůže z lososa by se neměla jíst, ale má smysl, pokud se po úpravě odstraní až. V troubě panují vysoké teploty. Kůže může pomoci rybám ztratit méně vlhkosti během vaření. Jinak bude losos příliš suchý.

Během pečení byste se rozhodně měli dívat na hodiny, protože při vaření v troubě je těžší sledovat čas než na pánvi nebo na grilu. Při 180 až 200 stupních horního a spodního ohřevu potřebuje losos asi 15 až 20 minut. Rybu můžete také péct asi 30 minut na 80 až 100 stupňů. Může se tedy v klidu vařit a žádné bílkoviny neunikají. Zmrazený losos obvykle trvá déle než čerstvý.

Upečte lososa v několika krocích

Chcete-li lososa připravit, měli byste ho opláchnout pod studenou vodou, osušit kuchyňským papírem a zkontrolovat kosti. Rybu pak potřeme štětcem trochou oleje. Lososa ochutíme pepřem a solí.

Ryba nejlépe chutná s trochou citronové šťávy. Můžete ho zakápnout šťávou z láhve. Pokud ho máte rádi čerstvější, vymačkejte na lososa půlku citronu. Druhá polovina citronu se nakrájí na plátky a položí se na lososa. Citron zajistí, že se protein srazí a vytvoří pevnou bílou dužinu. Lososa před vyschnutím v troubě ochráníte také tím, že ho předem přelijete omáčkou. Ryba tak získá více chuti, například z jogurtu, hořčice a kopru. Po upečení můžete propečenost zkontrolovat vidličkou. Když se svalové segmenty snadno rozpadnou, losos je hotový.

Nejlepší přílohy k lososu z trouby

Šťavnatá chutná nejlépe s pikantními bramborovými měsíčky, rozmarýnovými bramborami nebo těstovinami. Milovníci zeleniny mohou rybu vařit v alobalovém sáčku se svou oblíbenou zeleninou. Ryba je zajímavá i v lasagni s lososem a špenátem nebo jako zapékaná se smetanou a plátky brambor.

Byliny jako kopr, tymián nebo petržel dodají lososovi dokonalou chuť. Spolu s intenzivní chutí ryby vzniká harmonická kombinace. Olej pomáhá smíchat chutě. Koření lososa zázvorem nebo sójovou omáčkou je v asijské kuchyni velmi oblíbené. Lahodné omáčky mohou být vyrobeny z mléčných výrobků, jako je zakysaná smetana a jogurt. Vypadají svěže a podtrhnou chuť lososa. Pokud to máte rádi trochu křupavější, můžete rybu také obrátit ve vejci a strouhance, aby vznikla lahodná kůrka.