Neustále unavený: 12 potravin, které vysávají energii

Jídlo je zdrojem síly a energie – alespoň si to myslíme. V mnoha případech je to však přesně naopak: Mnohé potraviny obsahují díky své povaze nebo výrobě produktu speciální látky, které obírají tělo o energii a tím (mohou) způsobit malátnost a únavu. Jídlo by se proto mělo vybírat a vychutnávat velmi vědomě, abyste mohli čelit každému dni s dostatkem energie. Následující potraviny aktivně odčerpávají energii z těla:
1. Alkohol
Alkohol potlačuje tvorbu glutamátu. Za normálních okolností tento stimulující neurotransmiter zvyšuje mozkovou aktivitu a hladinu energie. Konzumace alkoholu tuto činnost potlačuje, takže mozek dostává podstatně méně vstupů.

2. Sýr
Většina sýrů se vyrábí z kravského mléka, které je často prošpikováno růstovými hormony a antibiotiky. Nadměrná konzumace sýra může způsobit hromadění těchto toxinů a hormonů v těle a snížení produkce testosteronu. To vede k poklesu výkonnosti a výrazně menšímu sebevědomí, zejména u mužů.
3. Máta
Máta se skládá z účinné látky – mentolu. Jelikož však mentol snižuje hladinu testosteronu, má tato bylinka významný vliv na mužskou potenci. V případě nadměrné konzumace máty je proto třeba zvážit rozšířenou změnu jídelníčku.

4. Jídlo z konzerv
Jídlo z konzervy je v zásadě velmi praktickou a časově nenáročnou nutriční variantou, ale pozor: konzervy obsahují velké množství sodíku a BPA (= bisfenol A) – tyto dvě látky jí umožňují vydržet dlouhou dobu nádobí. Zároveň však vedou i ke zvýšení krevního tlaku a narušení celkové hormonální rovnováhy.
5. Zpracované maso
Zpracované maso, jako jsou párky v rohlíku, hamburgery, masové konzervy a slanina, mají vysoký obsah sodíku, hormonů, konzervačních látek a antibiotik. Tyto přísady zpomalují průtok krve a zajišťují tak menší zásobení orgánů krví (a tím i kyslíkem). Toto zpoždění v procesu se rychle projeví pomalostí a únavou.

6. Popcorn
Balení mnoha druhů popcornu obsahuje látku „kyselina perfluoroktanová“. Tato složka je často spojena s onemocněním štítné žlázy a problémy s prostatou. Popcorn absorbuje nejmenší množství kyseliny, která inhibuje produkci hormonů štítné žlázy. Metabolismus tak již není optimálně stimulován, což se projevuje sníženou energií.
7. Lékořice
Lékořice obsahuje mimo jiné látku „glycyrrhizin“, která snižuje hladinu testosteronu. Nadměrná konzumace lékořice může rychle vést k problémům s potencí a sníženou ochotou k výkonu. Proto by se lékořice měla konzumovat pouze v malých množstvích.

8. Káva
Kofein je stimulant par excellence. Protože díky kofeinu se cítíte více vzhůru a fit, takže každý den se zdá být mnohem jednodušší. Nadměrná konzumace kofeinu však může mít mnoho důsledků: zvýšený stres (vedoucí ke zvýšené náchylnosti ke stresu), zvýšenou produkci kortizonu a chronické vyčerpání. Proto je lepší používat kávu bez kofeinu častěji.
9. Dietní limonáda
Dietní limonáda často obsahuje umělé sladidlo („aspartam“), což znamená, že nápoj má výrazně méně cukru a méně sladkou chuť. Tento náhradní cukr má však dalekosáhlé důsledky: snížení hladiny serotoninu, snížení energie, vyvolání deprese a snížení libida. V souladu s tím je „normální“ limonáda v menším množství výrazně zdravější než dietní varianta.

10. Sladkosti
Většina sladkostí obsahuje velké množství bílého cukru. Tento cukr však může vést k letargii, letargii a dokonce k četným nemocem. Proto: sladkého s mírou, sáhněte raději po sladkém ovoci!
11. Energetické nápoje
Tyto nápoje mají dodat tělu energii a impuls. Tyto syntetické produkty však musí být metabolizovány játry, což pro tento orgán znamená zvýšený energetický výdej. Výsledek: organismu tuto energii postrádá, takže tělo i mysl se budou dlouhodobě cítit slabé a unavené.
12. Sůl a cukr
Potraviny obsahující sůl a cukr by měly být konzumovány pouze v malých množstvích. Protože tyto dvě složky zajišťují rychlé zvýšení glykemického indexu. To sice krátkodobě vede k rychlému nárůstu energie, ale dlouhodobě vede k trvalému minimu.