Nízkokalorické vaření: nejlepší alternativy smetany

Krém je lahodný – bohužel je ale také extrémně mastný. Pokud máte málo kalorií a chcete, můžete smetanu nahradit méně tučnými alternativami.
Proto je smetana ve vybrané kuchyni tak oblíbená
Smetana a obsažený tuk jsou vynikajícími nosiči chuti. Hustá smetana může snížit kyselost některých jídel. Smetana je ideální pro přípravu zvláště krémových omáček. Jako zálivka do sladkých jídel, dortů a dezertů zakulatí chuť a zalichotí jazyku.

Ve studené kuchyni dodává smetana salátovým dresinkům a má jemnou nótu a krémovou konzistenci.
Různé druhy smetany a přísady
Smetana se vyrábí přirozeně, když se tučná smetana usadí na povrchu syrového mléka. Smetana se vyrábí průmyslově odstřeďováním mléka. Smetanu lze nazývat smetanou, jakmile má minimální obsah tuku 10 procent. Kávová smetana má nejméně tuku. Šlehačka má minimální obsah tuku 30 procent. Plná smetana nebo krém double obsahují alespoň 45 procent tuku. Čím vyšší je obsah tuku, tím lépe smetana odolává kyselinám a teplu.Dalšími druhy smetany jsou zakysaná smetana (10 procent tuku), zakysaná smetana (20 až 30 procent tuku) nebo crème fraîche (od 30 procent tuku).

Kromě tuku obsahuje smetana také užitečné živiny. Patří mezi ně stavební blok kostí vápník, vitamín A, hořčík, vitamín D a některé vitamíny B12.
Proto může být smetana nezdravá
Na lidech s normální hmotností nebo u nich není nic špatného na kopečku smetany. Zvýrazňovač chuti se stává problematickým, když se v kuchyni používá ve velkém množství a pravidelně. Pokud jsou omáčky vždy zahuštěné smetanou, tučné kastrolky rafinované nebo zelenina utopená ve smetaně, požitek zjevně zachází příliš daleko. Mnoho kuchařů podceňuje obsah tuku ve smetaně. Šálek smetany nebo zakysané smetany neuvěřitelně rychle mizí v plameni nebo . Nejčastěji to pro taková jídla musí být dva nebo dokonce tři šálky smetany. 200 ml kelímek šlehačky už má neuvěřitelných 700 kalorií. Je prostě fakt, že naše společnost stále jí příliš mnoho kalorií a příliš mnoho tuku. Kvalitní kuchyňské oleje a dobré tuky rozhodně nemají chybu.

Tuky ve smetaně mohou být obtížně stravitelné a mohou zatěžovat střeva. Pokud sníte trochu smetany s příliš velkým množstvím čerstvého ovoce, tuk dokonce pomáhá využít vitamíny rozpustné v tucích. Smetana v kombinaci s masitými pokrmy nebo velkým množstvím sacharidů (těstoviny) naopak dokáže trávení doslova zablokovat. Pokud máte nadváhu nebo jen chcete shodit pár kilo, je nejlepší se krému vyhnout úplně.
Nízkokalorické alternativy smetany
Jogurt, kefír nebo tvaroh do dezertů
Kdo si dopřával ovoce jen se smetanou, měl by si zvyknout na jogurt, kefír popř. kvark . Chuťové buňky jazyka si musí na něco zvyknout, ale pak chutnají tyto mléčné výrobky stejně lahodně. Váží pouze 0,2 až maximálně 10 procent tuku. Obohacené trochou vanilky, skořice a trochou cukru nebo citronu jsou z nich úžasné omáčky k dezertům, zmrzlinám a dalším sladkým jídlům.

QimiQ jako náhrada šlehačky
Tento speciální druh smetany byl vynalezen v Rakousku. Skládá se z 99 procent extrémně nízkotučné smetany a 1 procenta želatiny. Není proto vhodné pro vegany a vegetariány. QimiQ lze našlehat jako šlehačku. Díky své dokonalé stabilitě dokáže ve vytříbené kuchyni nahradit plnotučnou plnotučnou smetanu a krémovou dvojku. Obsah tuku v QimiQ je poměrně nízký – 15 procent.
Sójová smetana rostlinná alternativa
Smetana vyrobená ze sójového mléka je vhodná i pro vegany a lidi, kteří se musí obejít bez laktózy. Má v průměru jen 17 procent tuku a je bez cholesterolu. Sojová smetana je lahodným doplňkem kávy, vaření a pečení. Chuť je podobná pravé smetaně. Nelze ji však porazit.

Kukuřičný škrob do omáček
Lahodné krémové omáčky lze vařit také s normálním kukuřičným škrobem. Aby omáčka poté neměla moučnou chuť, je třeba přidat určité množství (odtučněného) mléka. Některé najemno nastrouhané syrové brambory udělají zemité, pikantní omáčky krémové a kulaté.