Oko jí s vámi: Takto je dosaženo „lahodného“ vzhledu

Kdo si myslí, že úspěšné jídlo je především o chuti, mýlí se. „Jezte očima“ je známé rčení a má vysokou míru pravdivosti. Ve skutečnosti má vzhled přímý vliv na to, jak dobře jídlo chutná. Takže to, co vypadá hezčí, je také prožíváno jako lahodnější – i když se na jídle samotném nic nezměnilo. Není bez důvodu, že restaurace, doručovací služby & Co mnoho myšlenek o tom, jak mohou podávat svá jídla jedinečně a zároveň přitažlivě. Ale i to je možné a důležité u vás doma.
Jak se smysly vzájemně ovlivňují
Lidé mají pět smyslů, včetně chuti a zraku. Tyto smysly však nefungují samostatně a nezávisle na sobě, ale vzájemně se ovlivňují. Zná to každý, kdo se někdy při jídle držel za nos.

Najednou jídlo chutná jinak nebo chutná jakoby vůbec nic. Souvislost mezi smyslem pro chuť a očima je méně zřejmá – ale existuje, jak bylo nyní prokázáno četnými studiemi. V souladu s tím má vzhled jídla různé účinky, pokud jde o ochutnávání, ale také obecně o stravovací návyky. Jedna taková studie zjistila, že návštěvníci jídelen si jídlo vybírají spíše na základě vizuálů než informací, které mají k dispozici. Kalorie, tuky a Co hraje menší roli, to znamená, že oči mají v rozhodovacích procesech, pokud jde o jídlo, větší sílu než rozum. dokonce došel k závěru, že vzhled jídla a nápojů vzbuzuje určitá očekávání, která mohou chuť ovlivnit a dokonce zfalšovat.

souladu s tím byly subjekty přesvědčeny, že právě vypily šťávu z jablek, kiwi a černého rybízu, ačkoliv to byla třikrát stejná jablečná šťáva, jen s jinou barvou.
Jíst ve tmě? Zážitek pro každého!
Až příliš často v každodenním životě propadáme optickému klamu. Z tohoto důvodu si jídlo ve tmě získává na popularitě jako nový trend. Protože pokud nevidíte, co jíte, můžete zažít chuť zcela novým způsobem. Nyní jsou takové tmavé restaurace ve stále více a více – zejména větších – městech a každý by tuto zkušenost měl mít ve svém životě.
Chuť a vůně jídla a pití jsou najednou intenzivnější než kdykoli předtím. Navíc je někdy obtížnější, než se očekávalo, s jistotou říci, co bylo právě naservírováno.
V každodenním životě lidé při jídle spoléhají především, a často až příliš, na vizuální vzhled. Například dávají přednost nedotčeným stříkaným jablkům před zdravějšími, ale méně krásnými bio jablky, abychom jmenovali jen jeden příklad z mnoha.

Zdravější stravovací návyky díky vizuálním očekáváním
Na druhou stranu mohou mít vizuální prvky také pozitivní vliv, pokud jde o zdravé stravovací chování. Protože dokáže ovládat pocit sytosti, jak bylo prokázáno. Polovina sledovaných snědla polévku z talíře, který se normálně vyprázdnil, zatímco druhá polovina byla při jídle automaticky doplňována. V důsledku toho snědli o 73 procent více polévky – aniž by si uvědomili, že toho snědli více. Pocit sytosti byl naopak u všech účastníků stejný. Oko tedy odhadne, kolik jídla tělo potřebuje k pocitu sytosti. Výsledkem je, že po jídle nastává pocit sytosti, protože se objevila očekávání a ta se automaticky naplňují. Jídlo má tedy také hodně společného s vnímáním a psychologií, a právě proto hraje optika tak důležitou roli.
Podávejte jídlo „správně“: jak na to
Vzhled lze tedy využít ke kontrole stravovacího chování mnoha způsoby. Tyto poznatky lze využít nejen v restauraci, ale i u vás doma. Jídlo může chutnat (ještě) lépe.

Váš mozek může být oklamán tak, že budete jíst méně a přesto se budete cítit sytí. Ale o to větší nadšení budou hosté, pokud bude mít nejen chuť, ale i vzhled. Podávat jídlo „správně“ by proto od nynějška mělo mít vysokou prioritu, ať už při stolování o samotě, s rodinou, při romantické večeři při svíčkách nebo s přáteli. Jaká tedy základní pravidla dodržovat?
Podávejte malé porce!
Očekávání do značné míry ovládá pocit sytosti. Malé porce proto mohou stačit k zasycení, pokud jsou správně předloženy. Všechno je to o oklamání mozku, aby uvěřil, že ta porce je dostatečná. To však nefunguje, když se malá sousta podávají na velkých talířích. Protože pak je očekávání okamžitě: Nikdy toho nebudu mít dost! Místo toho je trik ve výběru malých jídel.

Dokonce i menší porce se zdají být normální velikosti – možná dokonce velmi velké – a mozek proto očekává, že bude poté plný. Takže místo toho, abychom se spoléhali na velké talíře, jsou to malé talíře, misky & Co, které působí pozitivně a pomáhají tak se zdravými stravovacími návyky, možná i hubnutím.
Hrajte si s barvami!
Bylo také prokázáno, že barvy mají přímý vliv na stravovací návyky. Na jednu stranu to platí pro barvy potravin. Platí zde základní pravidlo: jídlo by mělo být vždy co nejpestřejší. To má zároveň tu výhodu, že na stole skončí více různých potravin a podpoří se tak vyvážená strava. Například červená barva má chutný účinek, zatímco modré potraviny mají tendenci potlačovat chuť k jídlu. Zelená a žlutá jsou spojeny s kyselou chutí, zatímco růžová a oranžová jsou spojeny s něčím sladkým. Každý, kdo vidí fialové nebo černé potraviny, očekává hořkou chuť.
Všechny tyto asociace jsou automatické a nevědomé. Mohou však kontrolovat, jak přitažlivě je jídlo vnímáno. Jsou to tedy především zářivé barvy čerstvého ovoce a zeleniny, které dodají jídlu „lahodný“ vzhled.
Zajímavé také je, že tomu odpovídají i barvy nádobí. Ať už je jídlo podáváno na červeném nebo zeleném talíři a zda se káva pije z černého nebo bílého šálku – to vše řídí chuťový zážitek a stejné jídlo může najednou chutnat jinak.

praxi to znamená: Talíře by měly být malé a červené. Protože barva působí chutně, ale zároveň působí jako „varovný signál“, takže mnoho lidí automaticky méně jedí a pije, ale o to víc si to užívá. Studené nápoje naopak nejlépe chutnají z modrých sklenic, protože jsou vnímány jako více osvěžující. Téměř u každé potraviny a proto je docela zajímavé se jí podrobně věnovat a v budoucnu nádobí kupovat a používat vědoměji.
Vybírejte sklenice, které dokonale padnou!
To platí i pro sklenice na víno, protože je dobře známo, že víno je součástí každého úspěšného jídla, . Ale barvy hrají u sklenic na víno menší roli, zejména proto, že jsou obvykle průhledné.

Místo toho je pro správný výběr rozhodující velikost a tvar skla. To na jednu stranu určuje, kolik vína se vypije. Na druhou stranu jsou mezi druhy vín rozdíly. Mají rozdílné nároky na „břicho“ a „komín“ skla. Individuální chuť se může optimálně rozvinout pouze ve správné sklenici, a proto by v domácí kuchyni neměla chybět jistá selekce – jaké víno se v jaké sklenici podává.
Postavte zdravé věci do centra pozornosti!
A v neposlední řadě: pokud se vědomě zaměříte na zdravé věci, zajistíte zdravější výživu sobě, své rodině i hostům. Protože to, co padne do oka a vypadá obzvlášť chutně, toho chce mozek automaticky sníst více, zatímco zdánlivě nudná jídla bývá ignorována. Tímto jednoduchým trikem lze ozdravit i své vlastní stravovací návyky a možná i děti budou v pokušení zeleninu přece jen chytit…