Osmažit lososa – takto se ryba už nikdy nevysuší

Osmažit lososa - takto se ryba už nikdy nevysuší

Losos je jednou z nejoblíbenějších potravinových ryb vůbec. Tato ryba s výrazným načervenalým masem žije ve vodách Atlantiku a Pacifiku a přichází do sladkých vod, aby se třela. Přeskakuje překážky jako vodopády. Losos není jen mimořádně lahodná ryba. Díky obsaženým nenasyceným mastným kyselinám je navíc extrémně zdravá. Rozhodně je to skvělý doplněk jídelníčku. má však velký význam.

Kupte si správného lososa

Jak dobře chutná smažený losos, můžete ovlivnit již při jeho nákupu. Můžete si vybrat mezi divokým lososem a lososem z farmového chovu. Pokud jde o divokého lososa, dejte si pozor na pečeť MSC. Zaručuje, že odlov byl šetrný k životnímu prostředí a chovu a že chov byl prováděn zodpovědně. Pokud si chcete koupit čerstvého lososa, měli byste věnovat pozornost barvě ryby. Pokud je místy světlejší nebo tmavší, může to znamenat, že losos již není čerstvý. Obal nesmí být nafouklý a ryba nesmí zapáchat.

Vynikající kvalita mraženého lososa je dnes k dispozici. Je zamraženo a odesláno ihned po ulovení. Zmrazeného lososa je třeba co nejrychleji dopravit domů a velmi šetrně rozmrazit. Nejlepší je nechat rozmrazit přes noc v lednici. Poté se vybalí a opláchne studenou vodou.

Správné smažení lososa

To, zda chcete lososa smažit s kůží nebo bez ní, je v podstatě věcí chuti. Pražení s kůží má však jednu zásadní výhodu. Ryba při smažení ztrácí podstatně méně vlhkosti. Je chráněna před vysokými teplotami a tak snadno se nerozpadne. Kůže se však nejí. Lososa před smažením krátce opláchneme studenou vodou a osušíme kuchyňským papírem. Losos potřený trochou citronu a poté osolený je připraven na pánev. K lososu se mimochodem hodí citronový pepř. Skvěle ladí s chutí lososa. Pánev je vyhřívaná a dno je pokryto vysoce kvalitním rostlinným olejem. Ideální je olivový olej nebo řepkový olej. Olej však nesmí být nikdy příliš horký. Vložte lososa do pánve kůží dolů. Ryby by se na rozdíl od masa neměly nikdy opékat příliš horké. Teplo by mělo být spíše mírné. Když spodní část lososa začne barevně zesvětlovat, je čas ji převrátit. Na filet to trvá asi tři minuty. Pokud jsou obě opečené strany světlé a uprostřed je stále vidět šťavnaté, téměř syrové jádro, je ryba dokonalá. Je pak lehce sklovitá a velmi šťavnatá.

Pokud se ryba smaží příliš rychle při příliš vysoké teplotě, bílkoviny uniknou. Ryba pak rychle vysychá nebo je uvnitř ještě příliš syrová. Směs dobrého oleje a másla je ideální na smažení lososa. Kousek česneku a trocha citronu a tymiánu promění rybu v lahodný pokrm.

Nejlepší přílohy s lososem

Ke smaženému lososu existuje mnoho různých příloh. Velmi oblíbené jsou brambory. Ty lze lehce podusit nebo povařit. Smažené brambory je lepší vynechat. Díky nim vypadá losos sušší. Gratin Dauphinois – francouzský bramborový kastrol se sýrovou polevou – chutná obzvláště dobře se smaženým lososem.

Čerstvý mladý špenát s nádechem muškátového oříšku dodává pokrmu svěžest. Losos se také často podává s fenyklem. Tuto zeleninu můžeme zlehka orestovat na bílém víně spolu s nadrobno nakrájenou cibulí. S lososem chutnají lahodně i plátky mrkve dušené na troše másla a cukru. Obecně se losos často podává s čerstvým salátem a zeleninou. Z tohoto důvodu je losos ideální i pro hubnutí.