Proč bychom měli bezpodmínečně jíst quinou?

Quinoa semena - zdraví

“Quinoa” nebo “quinva” je pseudoobilná plodina z čeledi amorantovitých a v mnoha ohledech připomíná pohanku. Stejně jako pohanka ani quinoa není vůbec zrno, ale semeno velkého květu. Oblastí růstu quinoa byla původně Jižní Amerika – spolu s kukuřicí a bramborami bylo zrno quinoa základem stravy Inků. Nyní je tato kultura, pěstovaná v mnoha zemích po celém světě, jednou z nejdůležitějších součástí bezlepkové diety. Vzhledem k tomu, že quinoa není obilí, neobsahuje lepek – pšeničný protein, který může u některých lidí způsobit potravinové alergie. Navzdory tomu, že klinickou intolerancí lepku (celiakií) trpí málokdo, odmítání lepku je stále častěji doporučováno jako prostředek k hubnutí. V paleo dietě jsou navíc zakázány produkty obsahující lepek.

Quinoa v kuchyni

Jedinečná chuť a výjimečná konzistence quinoa umožňuje přípravu mnoha lahodných pokrmů, nejen se vaří, ale v mnoha i používá. Nemluvě o tom, že toto obilí je skvělým doplňkem pro každého – proto ho milují především vegetariáni. Vědecké výzkumy naznačují, že quinoa obsahuje vysoké hladiny různých přírodních antioxidantů a fytonutrientů, které bojují proti volným radikálům a inhibují růst rakovinných buněk. Hlavním antioxidantem v červené quinoa je kvercetin, flavonoid, který se nachází mimo jiné v mnoha červených bobulích.

Pravidelné používání ve stravě umožňuje této fytonutrientu hromadit se v těle a postupně zvyšovat jeho příznivé účinky.

Kvercetin obsažený v quinoe působí nejen jako antioxidant, ale je užitečné také pro své mírné protizánětlivé, antialergické, analgetické a sedativní účinky.

Prospěšné vlastnosti Quinoa

Quinoa má extrémně bohatý nutriční profil, protože během vaření neztrácí žádné prospěšné prvky. Na rozdíl od rýže, kde jsou živiny koncentrovány ve slupkách, je každé zrnko quinoy kompletním zdrojem vitamínů a minerálů.