Proč byste měli rozhodně jíst rebarboru

Proč byste měli rebarboru rozhodně jíst

Rebarbora (Rheuma rhabarbarum) patří do čeledi křídlatých a původně pochází z Číny a Tibetu. Zejména kořen rebarbory se používá jako léčivá rostlina v tradiční čínské medicíně (TCM) již asi 5000 let.

Dnes lze tuto vytrvalou rostlinu nalézt ve skleníkových kulturách po celé Evropě.

Rebarbora je pro svou sladkou chuť často považována za ovoce, ale ve skutečnosti dorůstá až do jednoho metr vysoká rebarbora až zelenina. Existuje přes 60 druhů rebarbory, které byste měli používat k jídlu, ale také jako přírodní lék.

Důvody, proč byste měli jíst rebarboru

Rebarbora není jen zvláště nízkokalorická zelenina (100 g má 21 kalorií), ale je obzvláště bohatá na Minerály, fosfor, draslík, hořčík, vápník, železo a jód. Fosfor a vápník jsou důležité pro zdraví kostí. Draslík ovlivňuje, zajišťuje stabilní oběh a reguluje vodní rovnováhu v těle. Hořčík obsažený v rebarboře potřebují svaly a srdce. Jód zajišťuje zdravou štítnou žlázu. Kromě toho obsahuje rebarbora vysoký podíl vitamínů A, B1, B2 a C. V neposlední řadě lze v ovocné rostlině najít spoustu vedlejších rostlinných účinných látek jako jsou flavonoidy.

Tato antioxidační barviva zajišťují červenou barvu stonků rebarbory a stejně jakovitamin C nabízejí ochranu před volnými radikály. Sekundární rostlinné látky se nacházejí pouze v rostlinné potravě, nejsou pro život nezbytné, ale mají skvělý zdraví prospěšný účinek a dokonce prý dokážou do určité míry chránit před rakovinou.

Pro typickou chuť rebarbory jsou rozhodující její ovocné kyseliny, jako je kyselina jablečná a citronová, přičemž odrůdy rebarbory se zelenomasým obsahem jich obsahují více než odrůdy s červenou dužninou. Listy rebarbory obsahují velké množství kyseliny šťavelové, a proto by se neměly jíst.

Proti čemu pomáhá rebarbora?

V přírodní medicíně má rebarbora dlouho byl považován za zázračný lék na špatnou náladu a slabé nervy. Rebarbora detoxikuje tělo, protože čistí krev a má pročišťující účinky. Jarní kúry jsou oblíbené zejména u chutné, ale mírně projímavé rebarbory.

Říká se, že pomáhá ženám s příznaky menopauzy. Pokud rebarboru použijete jako tinkturu, působí protizánětlivě a může pomoci například při zánětech dásní. Každý, kdo má močové kameny nebo ledvinové kameny nebo trpí dnou, by nikdy neměl jíst rebarboru syrovou kvůli kyselině šťavelové, kterou obsahuje. Zpracováním na kompot nebo kaši nebo konzervováním v mléce lze obsah kyseliny šťavelové výrazně snížit.

Jak lze zdravou rebarboru začlenit do jídelníčku?

Tenké, jemné stonky rebarbory je nejlepší koupit čerstvé, oloupat a poté povařit, aby se do vody při vaření uvolnila škodlivá kyselina šťavelová. (Vodu na vaření vždy zlikvidujte). Červené stonky mají přirozeně méně kyseliny šťavelové než zelené.

Je dobré jíst rebarboru s mléčnými výrobky, aby se kyselina šťavelová navázala na vápník v mléce. Zdravé rebarborové dezerty jako pudink, , nebo . Z rebarborových stylů si můžete připravit i zdravou chutnou šťávu. Jemné aroma rebarbory se hodí také k rybám nebo masu.