Proč byste před spaním neměli nic jíst

Proč nejíst před spaním

Pohodička u televize nebo sklenice piva v příjemný večer – i když to není úmyslné, většina lidí jí pár hodin před spaním. Ať už je to pozdní večeře, svačina u televize nebo zdravé ovoce. Všechny potraviny mají určitý vliv na spánek a metabolismus. Tento článek vysvětluje, jak tělo tráví jídlo během spánku a kterým potravinám se vyhnout těsně před spaním.

Jakým jídlům byste se měli před spaním vyhnout?

V zásadě byste se měli vyhýbat všem jídlům, které jakkoli stimulují nebo podporují tělo. Jedná se především o kávu, kolu, energetické nápoje a některé druhy čajů, které také obsahují velké množství kofeinu.

Dále by se neměly jíst potraviny, které jsou těžko stravitelné. Patří sem syrové potraviny, např. B. syrová rajčata, paprika nebo listy salátu. Těžko stravitelné je i maso, výjimkou jsou ryby nebo nízkotučná drůbež. Vyhýbat se je třeba i tučným jídlům, tj. svačinkám a sladkostem před spaním se raději vyhněte. Trávení těchto potravin vyžaduje hodně energie a může narušit spánek. Další potraviny, které by se neměly jíst těsně před spaním, jsou: chléb, kořeněná jídla, uzeniny, zmrzlina a máslo.

Jaké potraviny jsou povoleny?

Mléčné výrobky jsou hlavní povolené potraviny. Může to být z. B. být syrové mléko, sýr nebo jogurt. Proteiny z mléka kontrolují spánkový hormon melatonin a mají velmi pozitivní vliv na spánek lidí. Mléčné výrobky mají většinou také spoustu vitamínů B, vápníku a hořčíku. Oříšky můžete bez váhání jíst i před usnutím, kupř. B. v kombinaci s jedním a trochou medu. Vhodné jako lehké jídlo na večer. Ryby mají obecně méně tuku než jiné živočišné maso, a proto nejsou těžké na žaludek. Pokud se však chcete obejít bez ryb, můžete Přejděte například na kuřecí nebo krůtí maso.

Bez problémů se dá jíst i zelenina. Avokádo je k tomu ideální, protože má hodně hořčíku a díky tomu se svaly uvolní. Pokud si dáte třešně před spaním, většinou se vám bude usínat mnohem lépe, protože třešně obsahují i spánkový hormon melatonin a pořádně vás unaví.

Jak tělo tráví v noci?

Tělo dokáže strávit i jídlo, které v noci sní. Trávicí trakt však pracuje mnohem pomaleji, když lidé spí. To primárně znamená, že potrava zůstane v žaludku a střevech delší dobu, např. B. Přeměna tuků trvá déle. Dlouhá délka pobytu má vliv i na zdraví lidí a často se objevují potíže jako nevolnost, pocit plnosti nebo nepohodlí. Tyto příznaky se mohou objevit i před spaním nebo bezprostředně po vstávání. V důsledku toho je člověk po spánku stále unavený a není pořádně odpočatý.

Spát by se však nemělo chodit ani hladové, protože kručení v žaludku před usnutím může vést i k poruchám spánku. Pokud máte před spaním stále hlad, měli byste jíst jen lehká jídla.

Jak je to s konzumací alkoholu před spaním?

Alkoholické nápoje se často konzumují pozdě večer. Někteří lidé také pijí alkohol, aby jim pomohli usnout. Sklenka vína nebo piva výrazně snižuje mozkovou aktivitu a usínáte mnohem rychleji. Ale většinou je spánek v opilosti méně klidný než normální spánek. Ti, kteří pijí alkohol před spaním, často trpí poruchami spánku a obvykle se neprobouzí svěží. Spánek je neklidný a mnohem častěji se budíte. Je to také proto, že alkohol zvyšuje nutkání močit. Kvůli namáhavému trávení nervového toxinu se tělo během spánku nemůže dobře regenerovat.

tohoto důvodu by se asi čtyři hodiny před spaním neměl pít pokud možno žádný alkohol – sklenka vína k večeři je tedy stále naprosto v pořádku.