Správné grilování – to by měl vědět každý grilmistr

Při grilování je potřeba zvážit pár věcí, od dochucování masa až po grilovací teplotu a následné čištění grilu. Správně grilujte – to by měl vědět každý.
Přímé a nepřímé grilování
V závislosti na grilu lze vytvořit různé oblasti pro přímé a nepřímé grilování. Poté lze steak nejprve opéct a poté optimálně propečit v nepřímé oblasti. To funguje nejlépe na grilu na dřevěné uhlí. Pokud používáte plynový gril, použijte poklici, aby se na mase udrželo teplo. K tomu se ještě lépe hodí klasický kotlíkový gril.

Používejte správný olej na grilování
První věc, kterou musíte udělat, je potřít rošt dostatečným množstvím oleje, aby se jídlo nepřichytilo. K tomu se dobře hodí řepkový olej, protože je teplotně odolný a nemá žádnou vlastní chuť. Alternativně lze použít i slunečnicový olej. Další alternativou je tepelně stabilní rostlinný olej. Ta si zachovává svou chuť při grilování a je odolná i vůči vyšším teplotám. Je důležité zajistit, aby se na uhlíky nedostaly tekutiny, jako je tuk nebo marináda, protože by se mohly tvořit škodlivé látky. Tomu se lze vyhnout zachycením tekutiny hliníkovou fólií nebo vhodnými hliníkovými miskami. To má také tu výhodu, že tekutinu lze nalít zpět na grilovaný pokrm.

Připravte grilované maso správně: na to byste si měli dát pozor
Každý mistr grilu musí vědět, jak grilované maso správně připravit. Grilované maso se nesmí pokládat přímo z chladničky na mřížku. Teplotní rozdíl je příliš velký a maso se nepropeče rovnoměrně – zatímco se peče zvenčí, může být uvnitř ještě studené. Steak nakrájejte na dva až tři centimetry silné plátky. Na grilu pak zůstane pěkně šťavnaté a chutné. Ideální tloušťka samozřejmě závisí na typu steaku a typu grilu, který zvolíte.

Maso okořeňte těsně před grilováním nebo po něm
Maso by se nemělo příliš často obracet, protože by ztratilo vlhkost. Zkušení grilmistři maso také zbytečně nepropichují, protože tím se ztrácí i chutná šťáva z masa. Výsledek: maso se vysuší.
K obracení použijte klasické grilovací kleště.
Mimochodem: maso by se mělo solit až krátce před nebo po grilování. Maso tak zůstane šťavnaté. K masu pak můžeme přidat další koření jako mletou papriku nebo kari, jinak se na rozpálené mřížce připálí.

Před konzumací masa byste měli počkat dvě až tři minuty. Maso musí ještě louhovat, aby se tuk usadil a chuť se projevila. Do té doby se další kus masa musí dát na gril, aby se nemusel znovu ohřívat.
Jaké maso trvá, jak dlouho?
Ne všechno maso se griluje stejně dlouho. Zatímco steak z krku potřebuje pět minut na každou stranu, zadní steak je připraven k obracení po dvou minutách. Volná žebírka potřebují na grilu alespoň 20 minut, zatímco klasické vepřové maso se peče z každé strany tři až pět minut.
Kuřecí a krůtí prsa zaberou asi dvě minuty na každou stranu a poté ještě pár minut na dopečení. Totéž platí pro jehněčí filet a zadní steak.

Kolik masa potřebuji?
Lze vypočítat množství masa 300 až 400 gramů na osobu. Platí: raději méně masa, které je kvalitní. Na dobrém grilovacím večeru by neměly chybět ani přílohy, které jsou důležitou přílohou, která zasytí. Pokud zbyde maso, není problém. Zbytky lze snadno skladovat v lednici na den nebo dva.

Po grilování: co dělat
Nenechávejte gril s žhavým dřevěným uhlím bez dozoru. Po vyjmutí grilovaného masa z grilu je třeba žhavé uhlí opatrně zchladit vodou. Elektrický gril nebo plynový gril lze bez problémů vypnout. Popel a podobně je třeba po grilování řádně zlikvidovat. Po vychladnutí jde popel se zbytkovým odpadem nebo v malém množství na kompost.