Správně jíst a pít: Jak může dieta zabránit mrtvici

Jak může dieta předejít mozkové mrtvici

Cévní mozkovou příhodou onemocní každý rok v Německu kolem 270 000 lidí. Bohužel pro zhruba 37 procent postižených to končí fatálně. Z tohoto důvodu je mozková mrtvice jednou ze tří nejčastějších příčin úmrtí německých občanů, vedle srdečního infarktu a rakoviny. Jedním z důvodů je konzumace nezdravých potravin. Jedna je tedy vhodným způsobem, jak mrtvici aktivně předcházet. Tento článek představuje různé potraviny, které mohou snížit riziko mrtvice. Ukážeme také, kterým potravinám je lepší se ze zdravotních důvodů vyhnout.

Co je mrtvice?

Cévní mozková příhoda je náhlé selhání určitých mozkových funkcí. Často k tomu dochází v důsledku poruch krevního oběhu nebo krvácení v oblasti mozku. V obou případech je další průtok krve mozkem přerušen. Již po krátké době dochází k různým poruchám. To vede k jednostrannému ochrnutí, poruchám zraku a řeči a také potížím s chůzí. Pokud není mrtvice včas léčena, může dojít k nevratnému poškození mozku. V nejhorším případě to vede k trvalému poškození a dokonce ke smrti postižených. Při podezření na cévní mozkovou příhodu by měl pacient co nejrychleji zajít k lékaři.

Jak může dojít k mrtvici?

Kdy a zda k mrtvici dojde, nelze s jistotou předpovědět. Míra rizika však závisí na různých faktorech. Rozhodující roli nehraje pouze přibývající věk nebo nedostatečný pohyb. Nezanedbatelný vliv na to, zda by nás v budoucnu mohla postihnout mozková příhoda, má i výběr našeho jídla. Při správné stravě lze riziko mrtvice výrazně snížit.

Jaké potraviny mohou podpořit mrtvici?

Jedna z nich je spouštěčem mnoha nemocí. Konzumace některých potravin může také zvýšit riziko mrtvice. Zejména vysoká hladina cholesterolu údajně vede k vyššímu riziku. Mnoho potravin s vysokým obsahem cholesterolu, jako je červené maso, smetana nebo majonéza, podporuje mrtvici. Mastné kyseliny a cukr by se také měly konzumovat s mírou. Sladké nebo tučné jídlo totiž může vést ke zvápenatění cév, tzv. arterioskleróze. Nezáleží na tom, zda jsou to gumoví medvídci, čokoláda, slanina nebo máslo: jídlo může být chutné, ale jíst ho je nezdravé. Mimochodem, lehké nápoje, jako je limonáda, mohou být také škodlivé pro krevní cévy.

Příliš mnoho soli také zvyšuje riziko mrtvice. Německá společnost pro mrtvici to vysvětluje zvýšením krevního tlaku. Světová zdravotnická organizace (WHO) také doporučuje konzumovat pouze pět gramů soli denně. Kromě jednotlivých potravin vyvolává mrtvici i přejídání. Obezita je zásadní faktor, který by neměl být opomíjen. Kromě zdravé stravy by v běžném životě neměl chybět ani dostatek pohybu.

Jaké potraviny mohou zabránit mrtvici?

Zatímco o některých potravinách se říká, že zvyšují riziko mrtvice, některé potraviny dělají úplný opak. Zdravá strava tedy může být extrémně silnou prevencí. Na vrcholu doporučených živin. Ty se nacházejí například v celozrnných výrobcích, luštěninách, ovoci a zelenině. Je jedno, zda jde o celozrnné pečivo, jablka, brokolici, ořechy nebo čočku: řada lékařů a vědců doporučuje zajistit dostatečně vysokou konzumaci těchto potravin.

Ne nadarmo studie prokázaly, že příjem vlákniny pouhých deset gramů denně může snížit riziko ischemické mozkové příhody o 23 procent. Žádná jiná složka stravy nebyla tak silně spojena s potenciálním snížením rizika mrtvice jako skupina živin s vlákninou. Vzhledem k této skutečnosti různé lékařské ústavy doporučují dostatečnou konzumaci vlákniny. Evropská kardiologická společnost doporučuje denní spotřebu alespoň 30 gramů.