Správné zacházení se zeleninou: 8 tipů pro více vitamínů

Zacházejte se zeleninou správně 8 tipů pro více vitamínů

Bez zeleniny by byl náš jídelníček fádní a nezdravý, protože zelenina obsahuje cenné vitamíny a minerály. Naše tělo po ní hladoví a cítíme se lépe, když jíme pečlivě upravenou zeleninu, jejíž složky naše tělo dokáže optimálně využít. Přesto je čerstvá zelenina často převařená, převařená nebo grilovaná až do úplného znetvoření. Se zeleninou je velmi snadné zacházet šetrně.

Nesprávná příprava zničí některé živiny v zelenině

Pokud se zelenina příliš zahřívá, ztrácí se cenné živiny. Například vitamín C je rozpustný ve vodě, a pokud vaříte zeleninu bohatou na vitamín C, jako je zelí nebo brokolice, a pak vodu vyhodíte, vitamíny jdou doslova do odpadu. Ostatní vitamíny a živiny jsou již nenávratně zničeny, protože nemohou přežít dlouhé doby vaření při vysokých teplotách.

Některé vitamíny jsou dostupné pouze správným vařením

Ve skutečnosti některým vitamínům teplo prospívá. Jsou dostupnější, když je zelenina uvařená. , pracoval s týmem na studii, která se zabývá tím, jak se rostlinné složky mění v závislosti na typu přípravku a co z toho přichází do našeho organismu. Některá zjištění ze studie jsou následující:

  • Zatímco část vitaminu C v paprikách se vařením ztrácí, teplo rozkládá vitamin A.
  • Pouze když jsou papriky smažené nebo vařené, vitamin A je propuštěn. Naše tělo je pak dokáže vstřebat a využít. Vitamin A je zaseknutý v tuhých rostlinných buňkách a je skryt za voskovou ochrannou vrstvou.
  • Lidské trávení syrové papriky neposkytuje přístup k vitaminu A, poskytuje však přístup k vitaminu C.
Jde tedy také o to, jaké vitamíny zachovat a zpřístupnit při rozhodování o způsobu přípravy.

Správná technika vaření je nenáročná na vitamíny citlivé na teplo

K ochraně surovin, které špatně odolávají horku, je potřeba správná zahradnická technika. Srovnání s růžičkami brokolice by mělo ukázat, do jaké míry ovlivňuje technika vaření dostupnost vitaminu C.

  1. Pokud se brokolice vaří zakrytá ve vodě po dobu 5 minut, ztratí se asi 30 % vitamínu C.
  2. Pokud je brokolice ošetřena v mikrovlnné troubě po dobu 5 minut při 1000 W nebo alternativně v horký wok se zachováním 80 % vitamínu C.
  3. Pokud brokolici mírně zahřejeme, téměř celý obsah vitamínu C zůstane v zelenině.

Vaření v páře je jedno z nejšetrnějších způsoby přípravy. To lze provést buď sítem v kastrolu nad horkou párou, nebo speciálním napařovačem.

Je však důležité, aby se pára dala dobře regulovat, aby šetrným způsobem přípravy horkou párou vznikla zdravá, lehce stravitelná, chutná a zdravá zelenina.

Proto , preferované elektrické zařízení na vaření. Vezměte si jeden s sebou: Časovač pomáhá dodržet maximální dobu vaření. Viditelný ukazatel hladiny vody zabrání předčasnému úniku potřebné páry a funkce udržování teploty zajistí, že zelenina bude připravenou ke konzumaci po určitou dobu po přípravě.

Přehled nejdůležitějších šetrných metod přípravy

Existují různé způsoby úpravy zeleniny tak, aby zůstala zachována velká část vitamínů a stopových prvků. V následujícím seznamu jsou uvedeny nejdůležitější druhy přípravy:

Vaření v páře

Vaření v páře je považováno za nejšetrnější způsob přípravy zeleniny, existují . Zelenina se vaří v horké páře ve speciálním parním hrnci. Nepřichází do přímého kontaktu s vodou, což znamená, že přirozená chuť, tvar a barva zeleniny jsou téměř zcela zachovány. Také velká část není zničena. V případě papriky je zachován vitamín C a zpřístupněn tělu vitamín A, abych uvedl konkrétní příklad.

Praktické na parním hrnci je, že uživatelé mohou do vody na vaření přidávat bylinky, koření nebo třeba citronovou kůru. To dává zelenině zvláštní chuť. Zelenina se vaří v páře 10-15 minut, zřídka déle. Do parního hrnce je ideální brokolice, květák a další druhy zelí. Další plus: při vaření v páře se nepoužívá žádný tuk. Je to forma přípravy, která je šetrná k postavě.

Vaření v páře v hrnci

Při vaření v páře dáme do hrnce trochu vody nebo vývaru. S malým množstvím vody a vzniklé páry se zelenina jemně podusí. Běžné jsou doby napařování mezi 5 a 8 minutami.

Důležité je použít poklici, která se dobře zavírá, aby pára zůstala v hrnci a obalila se kolem zeleniny.

Poklice by se navíc měla pouze otevírat. při přípravě zřídka, aby pára neunikla. I při tomto způsobu vaření zůstane velká část surovin zachována a kdo vaří v páře bez tuku, zajistí pokrm, který je nenáročný na postavu. Vařit v páře není možné jen v rendlíku na sporáku, ale také v troubě, například s římským hrncem.

Blanšírování vroucí vodou a ledem

Blanšírování je na přípravu trochu složitější. Svěží, zdravá barva i vitamíny a živiny v zelenině zůstávají zachovány. Zelenina, která má obecně krátké doby vaření, je perfektní. Patří mezi ně například listový špenát nebo sněžný hrášek. Na blanšírování se hodí i tence nakrájená mrkev a celer. Blanšírování probíhá následovně: Zelenina se vloží do vroucí osolené vody maximálně na 4 minuty. Po uplynutí doby vaření se zelenina uhasí v ledové vodě.

Ledový šok snižuje hořkost a nadýmání. Blanšírovaná zelenina se dobře hodí k mražení a je dobře snášena.

Grilování a opékání některých druhů zeleniny

Je skutečně možné ji připravit na pánvi nebo na pánvi. Pánev by měla mít nepřilnavý povlak, aby se zelenina nemusela předem obracet na oleji. Na gril se hodí zelenina, která je tence obalená olejem a grilovaná například v hliníkovém tácu. Krátká doba vaření omezuje výběr zeleniny.

Na smažení se hodí lilek nebo cuketa krátce orestovaná na pánvi. Zachovají si většinu vitamínů.

Brambory nebo mrkev je vhodné předvařit například v páře. Tím se zkrátí doba grilování. Vzhledem k tomu, že vitamíny v bramborách jsou nejlépe zachovány, když jsou uvařeny rychle na vysoké teplotě, jsou nízkotučné pečené brambory zdravější než grilované brambory.

Vaření je zdravější než vaření ve velkém množství vody

Vložení zeleniny do vroucí horké vody a její vaření není nejlepší způsob, jak ji připravit. Kousnutí se ztrácí, vitamíny a minerály mizí. Obecně platí, že čím méně vody přijde do styku se zeleninou, tím lépe. Vaření v páře je nejšetrnější a nejzdravější forma přípravy.