Superpotraviny, o kterých byste měli vědět

Superfood Trend Potraviny

Zdravý životní styl je rok od roku populárnější. Kult krásného těla, pravidelné cvičení a správná výživa jsou nahrazeny přísnými dietami a fastfoodovým nadšením: jezte správně!

Tento trend, který k nám přišel ze západu, uchvátil ty, kteří se o své zdraví a vzhled starají trendy potravinami. Co jsou ale superpotraviny?

Bobule Goji

Superpotravina Plody kustovnice, lidově známé jako „vlčí bobule“, jsou netoxické a pro člověka neškodné. Plody Goji obsahují mnoho užitečných látek: cenné aminokyseliny, různé skupiny vitamínů, potřebné makro a mikroelementy, největší množství antioxidantů mezi rostlinami – a to není úplný seznam výhod tohoto jídla.

Acai berries

Acai bobule, pěstované v Jižní Americe, byly vždy součástí jídelníčku Amazonek. I přes těžký životní styl vypadali tito lidé až do vysokého věku velmi dobře, zdravě a plní síly. V různých studiích se ukázalo, že tajemství jejich mládí a dlouhověkosti bylo ukryto v malých černých bobulích, které rostly na vysokých palmách. Podle těchto pozorování bylo acai exportováno do jiných zemí a prodáváno pod rouškou superpotraviny, která posiluje imunitní systém, je antivirová a protizánětlivá, chrání tělo před kardiovaskulárními chorobami, dodává energii, zlepšuje paměť a dokonce má rakovinu. preventivní vlastnosti. Bobule Acai jsou bohaté na minerály, vitamíny, mastné kyseliny jako je kyselina olejová a linolová a antioxidanty.

Chia semínka

Španělská chia nebo šalvějová semínka jsou široce používána v mexické kuchyni. Tato semena jsou považována za vynikající zdroj rostlinných bílkovin, vlákniny, omega-3 a omega-6 nenasycených mastných kyselin a dalších užitečných látek.

Jsou oblíbené zejména u vegetariánů a často se používají při hubnutí, protože kompenzují nedostatek důležitých prvků v těle a dosahují efektu sytosti.

není jen používají se do pokrmů, ale také se přidávají do různých koktejlů: nabobtnají, zaženou hlad a tím přispívají k hubnutí.

Quinoa

Milovníci zdravého životního stylu s pohankou a hnědou rýží postupně přecházejí na quinou. Tato pseudo obilná kultura k nám přišla z Jižní Ameriky. Jsou výborným zdrojem bílkovin, vlákniny a aminokyselin. Co se týče vitamínů, fosforu, železa a vápníku, může quinoa bezpečně konkurovat mléčným výrobkům a rybám.

Odborníci na výživu doporučují zařadit tuto superpotravinu do svého jídelníčku. Zejména pro lidi, kteří mají problémy se srdcem, trávicím traktem, obezitou a cholesterolem. V závislosti na odrůdě chutná quinoa jemně, oříškově, sladce a často se používá jako příloha k polévkám a dezertům.

Zázvor

Toto dlouho známé koření je rok od roku populárnější: slouží jako základ dietních nápojů a používá se nejen do tradičních sladkostí na Západě, ale i v.

Kale

Tato superpotravina je lídrem mezi zelenou zeleninou z hlediska nutričního obsahu. Překvapivě doslova 100-200g tohoto zelí dokáže zajistit tělu denní potřebuvitamínů A, C, Ki důležitých minerálů a stopových prvků. Tato superpotravina je navíc dobrým zdrojem vápníku. Kapusta má nízký obsah kalorií; pouze 30 kalorií na 100 g, což je činí zvláště cennými pro dietáře. Toto zelí se používá do smoothies, dá se dusit, vařit a vychutnávat jako zdravé chipsy.

Bílé zelí

Nejběžnější druh bílého zelí na Západě získává na popularitě: obsahuje vitamín C, vápník, pektin a mnoho dalších užitečných látek. Navíc rozmanitost jídel ze zelí je opravdu úžasná.

Špalda

Toto zrno je druh pšenice. Od svých „bratrů“ se ale liší vysokým obsahem bílkovin, cenných aminokyselin, vitamínů, zinku a hořčíku. Špalda ve vyvážené podobě obsahuje všechny živiny, které člověk potřebuje pro zdravý život. Tuto superpotravinu se doporučuje zařadit do jídelníčku lidí s obezitou, oslabeným imunitním systémem, chronickou únavou a nemocemi trávicího traktu. Dají se z něj připravit nejen müsli a přílohy, ale také lahodné polévky, kastrol a dokonce i dezerty.

Vitgrass

Vitgrass je trávová šťáva vyrobená z naklíčené pšenice. Tato superpotravina se prodává ve formě prášku nebo ve zmrazených kostkách. Šťáva z pšeničné trávy účinně čistí organismus a zlepšuje složení krve díky vysokému obsahu chlorofylu.

Bulgur

Spolu s bulgurem se stal velmi oblíbeným. Toto zrno pochází z pšenice. Nejprve se promyje vroucí vodou, vysuší a poté rozdrtí na požadovanou velikost. Výsledné zrno obsahuje všechny užitečné složky pšeničného zrna, zejména vitamíny skupiny B, E, K a také různé stopové prvky. Nejužitečnější a nejcennější je neloupaný hnědý celozrnný bulgur. Při vaření si zachovává svou strukturu a je dokonale absorbován tělem.

Zelená káva

Tento nápoj na hubnutí se vyrábí ze sušených, nepražených kávových zrn. Jeho chuť je velmi specifická, ale vzhledem připomíná spíše zelený čaj. Zelená káva přispívá k hubnutí, ale ne, když je doplněna kouskem dortu nebo tabulkou čokolády.

Kakaové boby

Okamžitě nás napadne náš oblíbený nápoj a čokoláda. Obsahují antioxidanty a neurotransmitery. Nedostatek těchto látek v těle často vede k depresím, chronické únavě a neurózám. Kakaové boby pomáhají řešit tyto problémy: v syrové formě a v mírném množství zlepšují činnost nervového systému a také aktivují produkci hormonů potěšení – endorfinu a serotoninu.