Svačina bez laktózy – lahůdky od čokolády po zmrzlinu

Svačina bez laktózy – pochoutky od čokolády po zmrzlinu

Sladkosti jsou v Evropě dlouho luxusním zbožím. Cukr byl pro šlechtice symbolem postavení. Až v polovině 19. století přišla cukrová řepa do Německa a sladkosti byly dostupné všem. Dnes jsou sladkosti nepostradatelné. Sladkosti, zmrzlina, sušenky, pralinky, marshmallow, vafle a mnoho různých druhů čokolády jsou obzvláště oblíbené u Němců. Bez ohledu na to, jak jsou lidé staří, téměř každý miluje sladkou chuť. Někdy nesnášenlivost ovlivňuje sladký požitek, například pokud někdo trpí intolerancí laktózy.

Co je laktóza?

Laktóza se nachází v mléce a mnoha mléčných výrobcích. Mléko je důležitou složkou mnoha sladkostí, například mléčné čokolády. Laktóza je mléčný cukr a tedy sacharid. To je důvod, proč je v mnoha nízkosacharidových potravinách velmi málo laktózy. Chcete-li zjistit, zda potravina obsahuje laktózu, musíte se podívat na seznam složek, který je na ní vytištěn. Podle Německé společnosti pro výživu není v mnoha případech dokonce nutné se laktóze úplně vyhýbat. Často je velmi těžké to rozpoznat. Protože laktóza je obsažena v mnoha potravinách, kde není vždy podezření. Někdy jsou v seznamu ingrediencí uvedeny i názvy pro laktózu, které jsou poněkud zavádějící, jako je syrovátka, sušená smetana, laktitol nebo sušené mléko. Veganská čokoláda, stejně jako ty, které můžete koupit na , zaručeně neobsahuje laktózu.

Které bonbony přirozeně neobsahují laktózu?

Naštěstí pro mnoho lidí s intolerancí laktózy existuje spousta bonbónů, které jsou přirozeně bez laktózy. Sladkých dobrot se tedy nemusíte úplně vzdávat, jen si moudře vybírejte, co jíte.

Ovocné žvýkačky, hořká čokoláda nebo lékořice jsou produkty, které neobsahují živočišné mléko. Jako alternativy se používá kokosové mléko, mandlové mléko, rýžové nebo sójové mléko. Mnoho druhů sušenek také neobsahuje laktózu, například pokud jsou připraveny s máslovým tukem. Máselný tuk se nachází v mnoha sladkých výrobcích. Před nákupem velmi speciálních, bezlaktózových produktů se vyplatí nahlédnout do seznamu surovin pro normální sladkosti.

Svačina bez laktózy – žádný problém

Mnoho výrobců nyní nabízí sladkosti bez laktózy. Pokud máte chuť mlsat na něčem sladkém, máte velký výběr. Kromě kokosových tyčinek, čokoládového krému, karamelů a mléčné čokolády existuje také čokoláda s vysokým obsahem kakaa. Čím více kakaa čokoláda obsahuje, tím nižší je obsah laktózy. Hořká čokoláda však není pro každého. Pokud netrpíte také intolerancí fruktózy, můžete jako bezlaktózovou alternativu jíst ovoce.

Vyrobte si bezlaktózové cukroví sami

Pokud chcete mít naprostou jistotu, že cukroví neobsahuje žádnou laktózu ani žádné jiné nežádoucí látky, můžete si jednoduše vyrobit vlastní cukroví.Vhodnými ingrediencemi jsou bezlaktózové potraviny např. jako med, džem, sirup, cukr, kakao, ořechy, kokosové mléko, ořechové pyré, mandlové mléko, obiloviny a mnoho dalšího. Díky tomu lze vykouzlit spoustu sladkých dobrot, které neobsahují žádnou laktózu, jako jsou ořechové sušenky, krémové řezy, muffiny, kokosové sušenky, zmrzlina, müsli tyčinky a samozřejmě bezlaktózový čokoládový krém a čokoláda.

Informace o zdraví: Laktóza je mléčný cukr, který se nachází ve všech druzích živočišného mléka, nejen v kravském. Tento cukr se nachází také v kozím, ovčím a mateřském mléce. Laktóza je tvořena glukózou a galaktózou spojenými dohromady. Když se laktóza dostane s jídlem do trávicího traktu, střevo musí tyto dvě molekuly rozložit, aby tělo mohlo laktózu strávit. Tento úkol plní enzym laktáza. Mnoho lidí s intolerancí laktózy tento enzym nemá (viz ). Mléčný cukr se tedy dostává do trávicího traktu nezměněn. Tam způsobuje zažívací potíže, od mírné plynatosti až po těžký průjem.

Bezlaktózové ovocné žvýkačky – vyrobte si je sami

Příprava bezlaktózových ovocných žvýkaček je velmi snadná. Mohou být vyrobeny z ovocné šťávy, ovocného sirupu, limonády, koly, černého čaje nebo jen želé. Funguje to takto:

  • Na 100 ml tekutiny přidejte šest zarovnaných lžiček mleté želatiny nebo osm želatinových listů, jednu až dvě polévkové lžíce citronové šťávy a jednu polévkovou lžíci cukru podle chuti
  • Nejprve přidejte želatinu spolu s ovocnou šťávou v hrnci. Namočte želatinu na pět až deset minut, poté přidejte citronovou šťávu.
  • Nyní zahřejte pánev a namočenou želatinu rozpusťte v tekutině. Je důležité nenechat želatinu vařit.
  • Jakmile se želatina rozpustí, vmíchejte do ní cukr podle chuti.
  • Hotovou směs jednoduše vložte do malých silikonových formiček na pralinky a vložte do lednička. Tam jsou po hodině ochlazeny a připraveny ke konzumaci. Je však lepší počkat několik hodin.

Tip: Při použití ovocného sirupu smíchejte polovinu s vodou. U gumových medvídků coly nechte kolu otevřenou, aby mohl uniknout oxid uhličitý. Pokud nepoužijete želatinu, ale želé, přidejte celý balíček s příchutí dle vlastního výběru a 100 ml vody. Nepoužívejte obvyklé množství vody uvedené na obalu.

Problém zmrzliny – nejoblíbenější dezert v létě

V Německu se spotřeba zmrzliny na hlavu pohybuje kolem osmi kilogramů za rok. Vzhledem k tomu, že mnoho druhů zmrzlin je na mléčné bázi nebo vyrobené, jsou to obvykle skutečné laktózové bomby. Jednoduchá mléčná zmrzlina může obsahovat tři až osm gramů laktózy na 100 gramů. Zmrzlina získá svou krémovou konzistenci, protože se za stálého míchání zmrazí. Tím se do zmrzlinové hmoty dostane hodně vzduchu a tvoří se jen malé ledové krystalky, které tvoří krémovou konzistenci. Nyní existují dobré stroje na výrobu zmrzliny, které může doma používat každý. Vhodnými přísadami jsou alternativy mléka, například ze sóji, ovsa, kešu oříšků nebo mandlí. Zvláště krémový je s alternativami smetany. Jako chuťová přísada se hodí cokoli, například ovoce, bezlaktózová čokoláda, oříšky a mnoho dalšího.