Top potraviny, které pomáhají proti černým tečkám a pupínkům

Špičkové potraviny, které pomáhají proti černým tečkám a pupínkům

Dieta má významný vliv na pleť. Je jistě dobře známá teorie, že příliš mnoho tuku a cukru atraktivní pleti nijak zvlášť neprospívá. Glykemické potraviny především rychle uvolňují sacharidy v těle a zajišťují tedy i vysoké uvolňování inzulínu. Tento hormon však stimuluje i androgeny, které naopak podporují nadměrnou tvorbu kožního mazu v kůži, což vede ke zrohovatění a ucpání žláz. To jsou důležité klíčové funkce při vzniku nedokonalostí pleti.

Citrusové plody

Citrusové plody jsou ideální proti kožním nečistotám. Kiwi, citrony a pomeranče působí protizánětlivě díky vysokému obsahu vitamínu C. Antioxidanty v něm obsažené umožňují rychlé zahojení pupínků a také pomáhají ke krásné pleti. Čerstvě vymačkaná šťáva z pomerančů a citronů je vhodná jako nápoj a zjemňuje dresinky do zdravých salátů a dodává tělu také vitamín C.

Fazole

Fazole mohou také pomoci vyčistit pokožku. Zinek obsažený v zelenině brzdí tvorbu kožního mazu, a proto účinně pomáhá i proti akné a pupínkům. Je však třeba dát pozor, aby se fazole vařily alespoň 20 minut. Tímto způsobem jsou zničeny všechny toxiny, které mohou být přítomny. Zelené nebo žluté fazolky lze také smažit s lahodnými bylinkami a poté podávat zabalené ve slanině.

Brokolice

Ke kompenzaci nedostatku vitaminu A by se mělo každý den sníst hodně brokolice. Předchází se tak zrohovatění pokožky a tím i tvorbě pupínků a černých teček. Zároveň se urychlí hojení již existujících pupínků. Proto je brokolice zvláště účinnou potravinou proti pupínkům. Těstoviny a brokolici můžeme podávat s čerstvou limetkovou omáčkou. To je zdravé a navíc velmi chutné.

Houby

Bílé a hnědé houby obsahují hodně biotinu, který je také známý jako vitamín H. Tento vitamín podporuje regeneraci buněk a pupínky rychleji mizí, pokud jsou houby součástí každodenní stravy. Zejména větší houby a lze je plnit například kostičkami slaniny, rýží nebo lahodným tvarohovým krémem.

Špenát

Stejně jako jiná zelená listová zelenina obsahuje špenát hodně kyseliny listové. To stimuluje dělení buněk a umožňuje pupínku lépe se hojit. Dobře se tak podpoří regenerace pokožky a je zaručena krásnější pleť. Zelená zelenina je také bohatá na antioxidanty a je důležitým zdrojem zinku. Příčinou pupínků a akné je často nedostatek selenu a zinku.

Borůvky

Borůvky jsou skutečnými posilovači krásy. Důvodem jsou obsažené antokyany a ve vodě rozpustné rostlinné pigmenty. Dodávají borůvkám tmavou barvu a také pomáhají tělu zneškodnit přítomné volné radikály. Bakterie, které spouštějí akné, jsou bezpečně potírány a póry jsou zbaveny odumřelých kožních buněk vitamíny K a C.

Omega-3 a Omega-6

Omega-3 a Omega-6 jsou takové mastné kyseliny, které jsou důležité pro zdravé tělo. Důležitý je zde poměr mezi těmito dvěma mastnými kyselinami, protože mohou pomoci snížit zánět. Tato rovnováha se postupem času posunula ve prospěch omega-6 mastných kyselin, protože lidé nyní konzumují mnohem více rostlinných olejů. Ty jsou obsaženy například ve slunečnicovém nebo olivovém oleji.

Zinek

Zinek je cenný stopový prvek, který má v lidském těle mnoho důležitých úkolů. Je nezbytný pro imunitní a endokrinní systém. Stopový prvek je důležitý i pro zdravou pokožku. Dokáže zmírnit záněty a tím pomoci i s pupínky a akné.

Ořechy

Potřebu vitamínu E, hořčíku a zinku lze vyvážit také para ořechy, mandlemi, dýňovými semínky a dalšími semínky.

Vyhýbejte se mléčným výrobkům

Také může být užitečné omezit mléčné výrobky ve vaší stravě. Pak lze pozorovat, zda to má dobrý vliv na pokožku. Existuje mnoho bezmléčných alternativ, jako je neslazené kokosové, sójové, ovesné nebo mandlové mléko. Existuje také řada veganských alternativ za jogurt, máslo nebo sýr, jako jsou rostlinné pomazánky a tofu. Mléčné výrobky často zvyšují nedokonalosti pleti. Rostlinné alternativy, jako je mandlové nebo ovesné mléko, které mají rovněž vysoký obsah kyseliny listové, jsou také mnohem šetrnější ke klimatu.