Z jakých jídel vaříte v květnu?

Poslední jarní měsíc nás potěší rozkvetlým ovocem, prvními bylinkami a vitamíny na našem stole. Květnové počasí může i přes hojnost přispívat k nárůstu virových onemocnění a snížení imunity, proto by strava měla být směřována k vaší podpoře co nejvíce. Koncem května se objevuje čerstvý májový med, který by rozhodně měl být zařazen do jídelníčku – med dodává energii, správné sacharidy, je alternativou sladkostí a podporuje imunitní systém.
Zelenina a ovoce v květnu
Dozrává první šťovík a kopřiva – zdroj vitamínů a minerálů. Je čas zpestřit si jídla slanými. A co dalšího je v nabídce?

Chřest
Kopí chřestu jsou příbuzné cibule, i když nemají tak specifickou chuť. Jsou výbornou přílohou k masitým pokrmům. Chřest obsahuje užitečné sacharidy, dále lysin, karoten, draselné soli, alkaloidy, vápník, fosfor, thiamin, riboflavin, vápník, vitamíny B, A, PP a C. V kuchyni se používají dva druhy chřestu – bílý a . Fialové a růžové odrůdy jsou méně časté. Dlouhou dobu bylo považováno za jídlo aristokratů. Ukazuje se však, že bílé stonky jsou spíše výsledkem speciálních kultivačních metod než nějakých zvláštních znaků kmene. Chcete-li získat bílý chřest, musí být výhonky pokryty zeminou. Tím se zpomalí fotosyntéza a stonky zůstanou bílé. Tento proces je časově náročnější, proto je bílý chřest dražší. Pokrmy s chřestem mají vydatnou a jedinečnou chuť. Chuť chřestu je téměř nezávislá na barvě. Kvůli vysoce výživnému rostlinnému proteinu se chřest přidává do salátů a polévek. Chřest se smaží, peče, solí, nakládá a používá se jako příloha.
Rebarbora
Rebarbora je všestranná, nenáročná rostlina, takže její nakyslou chuť připomínající jablko si můžeme vychutnat na jaře. lze použít k přípravě lahodných pokrmů. Národní kuchyně Němců, Dánů, Švédů, Estonců a Lotyšů zahrnuje pokrmy z rebarbory. Šťavnaté stonky rebarbory se používají k výrobě náplně do pečiva, crumbů, želé a dalších dezertů. Rebarbora se hodí k jahodám, jablkům, malinám nebo třešním, ale také zázvoru a citrusovým plodům. Rebarboru lze naplnit do palačinek a pudinků, ale lze ji použít i jako základ zmrzliny a sorbetů. Rebarbora je vynikající omáčka k mořským plodům, rybám nebo drůbeži. Podávají se také rebarborové omáčky. Z rebarbory se vyrábí džemy a želé.

Jahody
Dospělí i děti se těší a první sklizně se objevují v květnu. Jahoda obsahuje 80% vody, sacharózu, glukózu, fruktózu, organické kyseliny, vitamíny A, E, B, C, PP, K, fosfor, vápník, sodík, hořčík, železo, jód, draslík. Jahody jsou považovány za protizánětlivé a antimikrobiální, patří do skupiny afrodiziak – uvolňují a stimulují receptory. Zlepšuje také paměť a pomáhá vám soustředit se, snižuje krevní tlak a otoky. Jahody zvednou náladu a jsou skvělým dezertem.
Bílé zelí
Pro ty, kteří dodržují správný jídelníček, je to vítané zjištění jara. Tato zelenina je bohatá na vitamíny B, K, E, P a C. Zelí je zdrojem síry, vápníku, hořčíku, fosforu, draslíku, manganu, mědi, železa, zinku, jódu a kobaltu. Zelí obsahuje pektin, karoten, lysin a řadu zdravotních benefitů pro udržení štíhlé postavy a správnou funkci střev.
Zelená cibule
Cibulové, pórkové a šalotkové klíčky obsahují mnohem více vitamínů než cibule, takže by se neměly ignorovat a zabírají místo ve vašem jídelníčku. Zelená cibule obsahuje vitamíny A, B, C, silice, flavonoidy, železo, zinek, vápník, hořčík, síru a fluor. Užívání syrové formy zaručuje zlepšení imunity, snížení průběhu virových onemocnění, zlepšení chuti k jídlu a stimulaci gastrointestinálního traktu.

Třešně
Rané třešně jsou dostupné koncem jara a obsahují vitamíny B, E, C, železo, vápník, sodík, draslík, fosfor, jód, mangan, měď, fluor, hořčík a také fruktózu, glukózu pektin a karoten. Třešeň pomáhá při chudokrevnosti, plicních onemocněních, selhání ledvin, střevních onemocněních, depresích. může pomoci zbavit se toxinů, pomoci při zánětech a plicních onemocněních, posílit cévy, zlepšit imunitu.
Máta
Tato aromatická bylina má léčivé vlastnosti, obsahuje silice, mentol, třísloviny a prospěšné enzymy. Máta peprná má analgetický, vazodilatační, krevní tlak normalizující, protizánětlivý a uklidňující účinek. Je také užitečný při gastrointestinálních potížích, astmatu. Máta zlepšuje činnost srdce, ale nadbytek může způsobit dušnost a bolest. Máta je užitečná při akutních respiračních infekcích a pálení žáhy.