Zdravé stravování: Těchto 10 potravin vás unavuje

Těchto 10 potravin vás unavuje

Jíst se v dnešní době stalo skutečným uměním – nejen, že existuje mnoho různých diet a diet, ale ve vedlejším supermarketu jsou k dostání exotické potraviny a přísady z celého světa. Lidská výživa má ale také zásadní vliv na každodenní život – existuje celá řada potravin, které vás mohou unavit a unavovat. V tomto článku najdete některé potraviny, které mohou způsobit únavu.

1. Mastná jídla

Jedničkou na seznamu potravin, které tělo unavují, jsou tučná jídla – patří mezi ně např. B. chipsy, polotovary, tučné maso nebo jiné pochutiny. Protože příliš mnoho tuku je nejen nezdravé pro tělo, ale vyžaduje také hodně energie na trávení. Po konzumaci těchto produktů se proto v těle často dostavuje únava.

2. Čerstvé ovoce a zelenina

Ovoce a zelenina jsou bezesporu zdravé potraviny a neměly by chybět v žádném jídelníčku. Aminokyselina tryptofan však způsobuje stimulaci tvorby spánkového hormonu melatoninu – tím dochází k únavě organismu. Tuto kyselinu obsahují především banány, rajčata a avokádo. Pokud se tedy nechcete po jídle unavovat, můžete např. B. vrátit se k hroznům, salátu nebo bobule.

3. Výrobky s bílou moukou

Potraviny nebo hotové výrobky, které obsahují bílou mouku, unavují tělo, protože se jedná o jednoduché sacharidy. Ty se rychle tráví a vedou k rychlému vzestupu hladiny cukru v krvi. Jakmile se však cukr přemění, následuje únava. Takovým výrobkům je proto třeba se vyhnout. B. Lze použít výrobky z celozrnné mouky.

4. Sladká jídla

Přestože slazená jídla tělo především stimulují, únava se obvykle dostaví až po odbourání cukru. Podobně může cukr inhibovat hormon orexin, který je také známý jako „hormon bdění“. Pokud tedy chcete zůstat vzhůru, měli byste se cukru co nejvíce vyhýbat. Pozor: Cukr je i v ovoci a kupř. B. obsažené v jogurtu.

5. Luštěniny

Přestože jsou luštěniny součástí zdravého jídelníčku, mohou vás po jejich konzumaci také unavit. Protože obsahují hodně vlákniny a vyžadují hodně energie na trávení. Zde může pomoci vhodná příprava a příjem vody ke konzumaci.

6. Červené maso

Těžko stravitelné je i červené maso, tedy především hovězí a vepřové – i zde tělo potřebuje hodně energie na trávení, což vede k únavě po jídle. Alternativně lze připravit kuřecí, krůtí nebo rybí maso.

7. Káva na lačný žaludek

Pro mnoho lidí je ranní káva povzbuzujícím prostředkem, který by neměl chybět. Káva by se však neměla pít nalačno, protože asi po 30 minutách bdění se rychle unaví. Důvodem jsou krevní cévy, které jsou kofeinem staženy a blokují tak přívod kyslíku do mozku. Pokud pijete kávu, určitě byste k ní měli něco sníst. Ale pozor: kousku koláče je lepší se vyhnout kvůli vysokému obsahu cukru a tuku.

8. Light produkty

Light produkty zná mnoho lidí a často nahrazují běžné jídlo ve verzi s méně tukem. Ty by se však měly užívat opatrně, protože tuk se obvykle nahrazuje cukrem, protože cukr je také nositelem chuti. Potraviny bez tuku proto unavují tělo kvůli vysokému obsahu cukru a je třeba se jim vyhýbat.

9. Med

Med je také jednou z potravin, které brzdí produkci bdělého hormonu orexinu, a proto unavují tělo. S teplou sklenicí mléka I

10. Zeleninové chipsy

Zeleninové chipsy znají ti, kdo mají chuť na sladké, jako zdravou alternativu běžných chipsů. Ale pozor: tato svačina obsahuje také hodně kalorií, bramborový škrob a sůl. Všechny tyto ingredience vytvářejí unavené tělo, takže chipsům jakéhokoli druhu (a také dalším smaženým jídlům) byste se měli během dne vyhýbat.