Zhubněte Asiat – tak to funguje!

Zhubněte asijským způsobem – tak to funguje!

Doslova každá kultura má receptury na hubnutí. Italové přísahají na něco sladkého k snídani (aby zahnali chutě), porci italských těstovin k obědu (která je menší než těstoviny v Německu) a vydatné množství espressa, které podporuje trávení a metabolismus. Kdo dává přednost řeckému jídlu, může si dát k snídani řecký jogurt, k obědu řecký salát (s fetou) a k večeři keftedes s jogurtovým dipem. To, co je pro Italy silné espresso, je pro Řeky vysoký obsah bílkovin, který má způsobit, že kila budou padat.

Následující průvodce ukazuje, jak by mohlo chutnat hubnutí v Asii. Vhodný výběr produktu (který je o něco obtížnější najít než italské a řecké produkty), . Následující tipy prozradí, jak se tyto produkty připravují a podávají.

Jezte zeleně

Asiaté často berou tento požadavek doslova – nejde jim však o ochranu životního prostředí a udržitelnost, ale o barvu potravin. Na stole je spousta zelené zeleniny, jako je pak choi, moringa, thajský chřest nebo pak kanaa, která je známá jako čínská brokolice. Na talíři také často končí savojské zelí a kapusta. Mimochodem, kila nejen že propadají touto na vitamíny bohatou a nízkokalorickou zeleninou, ale také proto, že vás tyto druhy zeleniny zasytí na obzvlášť dlouhou dobu. Vláknina zelených rostlin reguluje hladinu cholesterolu a cukru v krvi a transportuje z těla látky, které nepotřebuje. Čočka a sójové boby jsou také důležitými zdroji bílkovin, které v průběhu diety zajišťují budování svalů a snížení hladiny inzulínu na horské dráze. To zase snižuje riziko chuti k jídlu.

Tuto funkci plní i asijská potravina číslo 1, rýže: obsahuje komplexní sacharidy, které vás zasytí na dlouhou dobu a odvodní tělo, protože rýže má velmi vysoký podíl draslíku. Mimochodem asijskou variantou espressa je zelený čaj, o kterém se říká, že nastartuje metabolismus. Vývar, který je nízkokalorický a přesto poskytuje minerály a vitamíny, je důležitou součástí asijské kuchyně.

Šetřete tuk a zachovejte vitamíny

Jistě existují pochoutky smažené dokřupava na tuku na smažení, které se často podávají jako předkrm v asijských restauracích – ale to není zdravé a typicky asijské. Heslem je šetřit tuk a jídlo vařit v páře místo agresivního fritování a pražení. To nejen šetří kalorie, ale také zachovává zdravé vitamíny, které se při pečení a fritování rychle ztrácejí. Asiaté navíc zvládli trik, kterým si vylepšují jídlo, zrychlují metabolismus a také uspokojují chutě. Tento „fígl“ se nazývá kvašení a popisuje namáčení nakrájené zeleniny ve slaném nálevu.

Když enzymy a bakterie fermentují ve slaném nálevu, rozloží škrob a cukr (které by se jinak usadily na bocích), rozjedou střevní flóru a metabolismus a zamezí záchvatům vlčího hladu. Jak probíhá fermentace a jaké potraviny jsou pro ni vhodné, .

Ryba na prvním místě

Je základním pravidlem asijské kuchyně, kde se dává přednost rybám před masem. Zatímco maso je často bohaté na tuky, mořské plody a ryby jsou bohaté zejména na takzvané nenasycené mastné kyseliny, které jsou pro tělo důležité a také stimulují metabolismus. Pro srovnání: Nasycené mastné kyseliny z živočišných produktů fungují v těle jako brzda. Navíc se zvyšuje hladina cholesterolu a kila končí na bocích.

Omega-3 mastné kyseliny v mořských plodech a rybách naopak pomáhají tělu při obnově buněk a využití potravy. Ryby poskytují nejlepší bílkoviny a aminokyseliny, které jsou pro tělo důležité. Potraviny bohaté na jód podporují štítnou žlázu v její činnosti, která je zase cenným pomocníkem při hubnutí. Dobrá volba, abyste i přes ryby nejedli příliš mnoho kalorií.

Kořeněná jídla proti obezitě

Zatímco Italové se snaží spalovat tuky espressem po jídle, přátelé asijských jídel to mohou dělat při kulinářských požitcích, protože kořeněná jídla (což u asijských jídel často bývá) také rozpouští tukové usazeniny.

Koření jako zázvor, wasabi a kari jsou povoleny. Chilli, pepř a jalapeňos se také hodí k asijské kuchyni a dodají pokrmům tu správnou chuť. Ale pozor: Nesmí být příliš pikantní. Normální množství je však v pořádku.

Jezte méně – hůlkami z misky

Stravovací návyky Asiatů také pomáhají nepřibírat. Za to je zodpovědná kultura stravování, při které se jídlo vybírá z misky místo z velkého plochého talíře. Misky jsou spíše kvůli tomu, že je snazší jíst jídlo z misek hůlkami, ale misky mají i ten praktický vedlejší efekt, že pojídání v malých miskách vypadá jako víc.

Jídla vypadají větší. Lidé méně jedí. Pokud své jídlo jíte i z červené misky, měli byste se cítit sytější rychleji než například z bílého talíře.